Gebelik Sonrası Kullanabileceğiniz Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Sonrası Cinsellik ve Doğum Kontrol Yöntemleri

İşte doğum yaptıktan hemen sonra gebe kalma olasılığını önleyebilecek kontraseptiflerin (doğum kontrol yöntemleri) bir listesi:

1. Laktasyonel Amenore Yöntemi (LAM)

Araştırmalar, emzirmenin en etkili ve doğal kontrasepsiyon yöntemi olduğunu kanıtlamaktadır. Bununla birlikte, bu yöntem aşağıdaki durumlarda etkili olabilir:

  • Adet döneminiz geri dönmediyse
  • Bebeğiniz altı aydan daha küçükse
  • Her öğün arasında uzun bir boşluk olmadan bebeği sadece emziriyorsunuz.

Koşullar karşılandığında bu yöntemin başarısızlık oranı %0.45’tir.

2. Kısa Etkili Kontraseptifler

Doğumdan sonra ne zaman doğum kontrol hapı kullanılır? Doğum yaptıktan sonra bir yıl içinde yeniden bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, aşağıdaki gibi kısa etkili kontraseptifleri seçin:

Bakınız: Doğum Kontrol Hapları Ne Zaman Korumaya Başlar?

i.Kombine oral kontraseptif hap (COCP)

Progesteron ve östrojenin bir kombinasyonu olan bu hap, yumurtlamayı önler. Az yan etkisi olduğu ve aynı zamanda ağır kanamayı önlediği için güvenli kabul edilir. Bir paket, gebe kalmak istemediğiniz sürece her gün aynı zamanda alınması gereken 21 hap içerir.

Kombine hormonal kontrasepsiyon almak için bazı kontrendikasyonlar vardır. Hormonal kontrasepsiyonun sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Bakınız: Doğum Kontrolüne Nasıl Başlanır?

ii. Yalnızca progestojen hapı (POP)

Bu doğum kontrol hapı sadece progesteron içerir. POP hapı, spermin dişi üreme sistemine girmesini durdurmak için servikal mukusu kalınlaştırarak gebe kalmayı önler. Ayrıca, rahim astarını incelterek implantasyon şansını azaltır. Düzgün alınırsa, bu hap %99 etkili olabilir.

Bu haplar, cinsel aktivitenize bakılmaksızın her gün aynı saatte alınmalıdır ve düzensiz regl dönemlerine neden olabilir.

Bakınız: Doğum Kontrolünün Yan Etkilerini Nasıl Azaltırım?

iii. Gebeliği önleyici implant

Bir implant şeklinde gelir ve bileşimde COCP’ye benzer. Bu transdermal implant, cilde uygulandığında, vücuda sentetik östrojen ve progestin hormonu salar. Doğum kontrol hapları gibi, implant yumurtlamayı önleyerek, servikal mukusu kalınlaştırarak ve rahim astarını incelterek gebe kalmayı önler.

Kontraseptif implant haplardan daha uygundur ve doğru kullanıldığında %99’dan fazla etkilidir.

Bakınız: Doğum Kontrol İmplantı

iv. Bariyer yöntemleri

Bariyer yöntemleri, spermin uterusa girmesini engelleyen erkek veya kadın prezervatifleri olabilir. Kullanımı güvenlidir ve doğurganlığı da etkilemez. Tek endişe, bu kontraseptiflerin diğerleri kadar güvenilir olmamasıdır.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapını Bırakınca Hamile Kalabilir Miyim?

2. Uzun etkili doğum kontrol hapları

Bebeğiniz iki ila üç yaşına gelene yeniden gebe kalmayı düşünmüyorsanız, bu kontraseptifleri tercih edin.

i. Kontraseptif enjeksiyon

Kontraseptif enjeksiyonlar, yumurtlamayı engelleyen progesteron enjeksiyonlarıdır.

Gebe kalmak istiyorsanız, vücudun bu kontraseptifin etkisinden çıkması için uzun bir zamana ihtiyacı olduğu için en az birkaç ay (genellikle sekiz ay veya bir yıl) çekim yapmayı bırakın.

Enjeksiyon düzensiz adet dönemlerine ve zaman içinde kemik yoğunluğunun kaybolmasına neden olabilir.

Bakınız: Hormonal Olmayan Doğum Kontrolü Yöntemleri

ii. Doğum kontrol implantı

Bir implant, üst kolunuzdaki cildin altına yerleştirilen ve yumurtlamayı önlemek için progesteronu yavaşça vücuda salan küçük ve esnek bir tüptür. Ayrıca servikal mukusu kalınlaştırır ve rahim astarının incelmesine neden olur. İmplant üç yıl sürer ve düzgün implante edildiğinde %99’dan fazla etkilidir.

İmplantasyon bir doktor, hemşire veya eğitimli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Düzensiz regl dönemlerine sahip olmak dezavantajlarından biridir.

Bakınız: Doğum Kontrol İmplantı Ne Kadar Güvenli?

iii. RİA (Rahim içi cihaz)

RİA, spermin yumurtaya ulaşmasını önlemek için uterusa yerleştirilen T şeklinde bir spiral cihazdır. Herhangi bir şansla sperm yumurta ile buluşursa, bu cihaz yumurtanın uterus duvarına implantasyonunu önleyecektir. Bir RİA bakır bir RİA veya hormonal bir RİA olabilir. Bu kontraseptif yöntem yaklaşık %99 etkilidir ve doğumdan altı hafta sonra eklenebilir. Bir RİA on yıla kadar çalışır.

Bakınız: Acil Kontraseptif Haplar ve Ria Başarısız Mı?

Genellikle, RİA küçük bir enfeksiyon riski (yaklaşık %1) ve ayrıca uterus için bir risk (1000 kadından yaklaşık 1) ile birlikte gelir. Bakır RİA ağır kanamaya veya nadiren alerjik reaksiyona neden olabilirken, hormonal RİA düzensiz veya hafif kanamaya neden olabilir.

Yeniden hamileliğe hazır olduğunuzda kontraseptifleri kullanmayı bırakabilirsiniz. Doğru zamanı öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Vücut doğum sırasında çok fazla stres geçirdiğinden, doğumdan sonra stabilitesini ve doğurganlığını yeniden kazanması için biraz zaman vermek önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir