Gebelik Öncesi Sağlık

Planlı gebeliklerde bayanlar öncelikle sağlıklarına dikkat etmeliler. Gebeliğe hazırlanırken sağlıklı yemekler yiyin. Egzersiz yapın. Kötü alışkanlıklarınızı bırakın ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Alkol ve sigaradan tamamen vazgeçmelisiniz. Yoksa gebeliğin ilk haftasında bazı sorunlarla karşılaşma riskiniz artabilir.

Gebelik Şansını Arttıran Faktörler

Gebe kalma şansını arttıran birçok faktör vardır. Eğer sağlıklı bir gebelik planlaması yapıyorsanız, gebe kalamamak çok sinir bozucu bir hal alabilir. Her ay hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Düzenli olarak ilişkiye giren çiftler için gebelik şansı her regl döngüsünde yüzde 15-25 oranındadır.

Regl düzensizliği, yumurtlama hesaplamasını zorlaştıran etkendir. Genellikle hormonal dengesizlikler nedeniyle regl düzensizliği meydana gelir. Yumurtanın kısa bir ömrü vardır ve yumurtlama günlerinde döllenmenin gerçekleşmesi çok önemlidir.

Gebelik şansı 30 yaşından sonra azalmaya başlar. 40’lı yaşlarda da bu oran düşüktür.  Aynı zamanda yaş faktörü bebeğin ve annenin sağlığını etkileyebilir.

Çocuk sahibi olmak çiftler için kişisel bir seçimdir. Çocuk sahibi olma kararını verirken çiftler mali ve fiziksel durumlarını da göz önüne alırlar. Ancak geç yaşlarda gebelik planlaması yapılması bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Yaşla birlikte yumurtalık tarafından üretilen yumurta sayısı ve kalitesi düşer. Dış gebelik ve düşük riski de var. Bazı doğum komplikasyonları görülebilir.

Özellikle üreme organlarını etkileyen bazı hastalıklar gebe kalma şansını düşürebilir veya engel olabilir. Eğer bir yıldan daha fazla süre ile gebe kalmaya çalışıyorsanız, eşinizle birlikte doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

Aşırı kilolu ya da zayıf olmak gebe kalma şansını önemli ölçüde etkiler. Eğer vücudunuzda normal yağ oranının yüzde 10-15’i üzerinde yağ varsa, üreme döngüsünde sorunlar görülebilir. Benzer şekilde, düşük yağ seviyesi de gebe kalma olasılığını düşüren bir etkendir.

Kronik hastalıklar, antibiyotikler, antidepresanlar, ağrı kesiciler ve diğer ilaçların kullanımı geçici kısırlığa neden olabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

Bakınız: Hamileliğe Hazırlanmak İçin Öncesinde Ne Yapmalısınız?

Araştırmalar aşırı stres, radyasyon, zararlı emisyonlar, aşırı sıcaklık içeren işlerle maruz kalan kadınlarda doğurganlığın azaldığınızı göstermiştir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir