Gebelik Maskesi (Kloazma, Melazma) Nedir? Neden Olur?

Hamilelik Maskesi

Melazma veya kloazma, yüzdeki koyu ila gri-kahverengi lekeler ile karakterize yaygın bir cilt sorunudur. Lekeler genellikle alın, burun, çene, üst dudak ve yanaklarda ortaya çıkar ve rahatsızlığa “hamilelik maskesi” de denir. Bu lekeleri, güneşe maruz kalan önkollar, göğüs ve boyun gibi vücudun diğer bölgelerinde de görebilirsiniz.

Bu yazıda, hamileyken melazma, neden oluştuğu ve bu konuda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamilelikte Melazma Olması Normal Mi?

Hırvatistan’daki Collegium Antropologicum dergisinde yayınlanan bir araştırma makalesine göre, melazma hamile olan kadınların yaklaşık %50 ila %70’ini etkilemektedir. Üçüncü trimesterde artan östrojen, progesteron ve melanosit uyarıcı hormon (MSH) seviyeleri melazmayı tetikleyebilir. Melazma ağrılı bir sağlık sorunu değildir ve herhangi bir gebelik komplikasyonuna yol açmaz. Fakat buna ne sebep olabilir?

Hamilelikte Melazma Neden Olur?

Melazmanın kesin nedeni belirsizdir. Cildin melanositleri ekstra renk ürettiğinde gelişmesi muhtemeldir. Daha koyu tenli olanlar, daha hafif tenli olanlara göre aktif melanositlere sahip oldukları için melazma geliştirebilirler.

Melazma Tetikleyicilerinden Bazıları:

Güneşten gelen UV (Ultraviyole) ışığına maruz kalmak melanositleri uyarır ve melazmaya yol açar. Yaz ayları boyunca durum daha da kötüleşebilir.

Hormonal değişiklikler hamilelik melazmasının başka bir nedenidir. Üçüncü trimesterde östrojen, progesteron ve MSH gibi artan hormon seviyelerinin hamile kadınlarda melazma semptomlarını tetiklemesi muhtemeldir.

Diğer faktörler arasında genetik öykü (ailedeki başka bir kişi bundan muzdaripse), cilt bakım ürünleri, ilaçlar, çoklu gebelikler ve daha ileri anne yaşı bulunur.

Hamilelikte ortaya çıkan melazma, hormonal aktivite stabilize olduğunda birkaç ay doğumdan sonra kaybolma eğilimindedir.

Melazma Lekelerini Azaltmanın Yolları

Melazma zamanla kaybolsa da, bazı şeyler cildinizdeki parlamaları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bunlara örnekler:

Güneşten uzak durun: En başta gelen adım, güneşe maruz kalmayı mümkün olduğunca önlemek, cildin zarar görmesini önlemektir. İşiniz sizi güneşe çıkmaya zorlarsa, geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın. Kloazmayı şiddetlendirmeye yardımcı olabilecek güneş koruyucuları veya SPF 25 veya daha yüksek olanları seçin. Ayrıca, geniş kenarlı bir şapka, uzun kollu elbise ve güneş gözlüğü takın ve bronzlaşma salonlarından kaçının.

Bakınız: Hamilelikte Güneşlenip Bronzlaşmak Güvenli Mi?

Cilt bakım ürünlerinden kaçının: Yüz temizleyicileri, cilt kremleri ve makyaj ürünleri cildinizi tahriş ederek melazmayı daha da kötüleştirebilir. Doğum yapana kadar veya melazma kaybolana kadar bunlardan kaçının.

Ağda yapmayın: Tüyleri almak için ağda yapmak, cilt iltihabına neden olabileceğinden melazmayı kötüleştirebilir. Etki, özellikle pigmentasyondan etkilenen bölgelerde yüksek olabilir.

Hamilelik Melazması Tedavi Edilebilir Mi?

Alevlenmeleri önlemek için önlem almanın yanı sıra, bir dermatologla lekeleri en aza indirmek için tedavi seçenekleri hakkında konuşabilirsiniz. Bununla birlikte, tedavi seçenekleri hamile kadınlar için sınırlıdır.

Retinoidler ve hidrokinon gibi topikal ilaçlar genellikle melazma için reçete edilir. Ancak hamilelik sırasında güvenliği araştırılmamıştır.

C vitamini, glikolik asit, arbutin, azelaik asit, meyan özü veya soya fasulyesi özü içeren bitki ürünleri yardımcı olabilir. Yine, bunları ancak faydaları risklerinden daha ağır bastığında kullanabilirsiniz.

Çoğu kadın, hormonlar normal seviyelere döndükçe doğum sonrası cilt tonlarında doğal bir iyileşme görür. Bununla birlikte, özellikle hamilelikten sonra doğum kontrol hapları kullanıyorsanız, doğru tedavi için doktorunuzla konuşmak daha iyidir.

Gebelikte Melazma veya Kloazmayı Nasıl Önlenir?

Bu rahatsızlık hormonal değişikliklerden veya genetikten kaynaklanıyorsa, hamileyken melazmanın önlenmesi mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, lekelerin daha da koyulaşmasını önlemek için yukarıda tartışılan önlemleri alabilirsiniz.

Hamilelikte Melazma Cinsiyeti İşaret Eder Mi?

Hayır. Hamile bir kadında pigmentasyonun bebeğin cinsiyetini gösterebilmesi sadece halk arasında bir söylentidir. Bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Melazmanın iyileşmesi için zamana ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Ayrıca, tedavi için kullanılan ilaçların semptomları hafifletmek için zamana ihtiyacı vardır. Panik yapmayın ve işe yaramayabilecek şeylere acele etmeyin veya cilt pigmentasyonunu ağırlaştırmayın. Rahatsızlık şiddetliyse veya sizi endişelendiren başka belirtiler görürseniz doktorunuzla konuşun.

Kaynaklar:

  1. Melasma; British Association of Dermatologists; The British Skin Foundation
  2. Bolanca I et al.; Chloasma–the mask of pregnancy; Collegium Antropologicum (2008)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir