Gebelik Diyabeti Neden Olur? Kalıcı Olur Mu?

Gebelik diyabeti bebeği nasıl etkiler? Gebelik diyabeti kalıcı olur mu? Hamilelik diyabeti nedir? Hamilelikte şeker riskleri nelerdir? Gebelik diyabeti doğumdan sonra geçer mi?

Hamileyken, yapamayacağınız … veya yiyemeyeceğiniz … veya içemeyeceğiniz birçok ekstra endişe ve şey vardır. Daha sonra hamileliğin ortasına gelebilir ve listeye başka bir stres unsuru ekleyebilirsiniz: gebelik diyabeti tanısı konulabilir. Diyabet geçmişiniz yoksa, bu özellikle korkutucu olabilir.

Talihsiz olsa da, cesaretinizi kırmayın, çünkü bazı ayarlamalar yapabilir ve yine de sağlıklı bir hamilelik süreci ve bebeğiniz olabilir.

Gebelik Diyabetine Ne Sebep Olur?

Tüm hamile kadınların yaklaşık yüzde 10’una gebelik diyabeti teşhisi konmuştur.

Bunun nedeni nedir?

Pekala, bilim adamları ve doktorlar buna neyin sebep olduğunu biliyorlar. Ancak neden bazı kadınları etkilerken diğerlerini etkilemediği konusunda hala biraz gizem var. Hamile olmadığında kan şekeri sorunu olmayan sağlıklı bir kadın hamilelik sırasında yakalanabilir. Ancak daha sonra kısa süre sonra normale dönebilir, çünkü kafa karıştırıcı olabilir.

Hamileyken hormonlarınızın bazen insülini bloke edebileceğini veya yeterli insülin üretemeyeceğini biliyoruz. Bunların her ikisi de kanınızda glikoz birikmesine yol açabilir ve bu da hiperglisemiye ve gebelik diyabetine yol açabilir.

Gestasyonel Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Hamile bir kadının gebelik diyabeti olsa bile, genellikle glikoz testi yapana kadar bunu bilmez. Bunun nedeni, semptomların genellikle çok hafif olması ve kolayca fark edilmeyebilmesidir. Gebelik diyabeti olan bazı hamile kadınların fark ettiği tek yaygın semptom, daha çok susadıkları ve daha sık idrara çıkmaları gerektiğidir (ancak tüm hamile kadınlar değil mi?).

Dikkat etmeniz gereken asıl şey, yakın ailenizin diyabet geçmişi olup olmadığıdır. Eğer öyleyse, o zaman doktorunuzla konuşmak ve şeker alımınızı hamileliğinizin başından sonuna kadar izlemek iyi bir fikirdir. Aksi takdirde, tüm hamile kadınlar hamileliğin ortasında bir glikoz testi yaparlar. Böylece gebelik diyabetiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Tedavi Edilir Mi?

Gestasyonel diyabetiniz varsa, birkaç farklı tedavi seçeneği vardır. Tercih edilen seçenek (eğer daha hafif bir formunuz varsa), beslenmede değişiklik ve artan egzersiz ile tedavi etmektir. Sizi ve bebeğinizi güvende tutacak bir plan bulmak için deneyimli bir kadın doğum uzmanı ile çalışmak önemlidir.

Bununla birlikte, bazen beslenme değişikliği ve egzersiz tam olarak yeterli olmayabilir. Daha ciddi nedenlerde, gestasyonel diyabetli hamile kadınlar beslenme programlarını ve egzersizlerini değiştirmeli, aynı zamanda günlük ilaçları da almalıdır.

En önemli şey, kan şekeri seviyenizi sabit tutmaktır, böylece siz ve bebeğiniz olumsuz etkilenmez.

Gebelik Diyabeti Bebeğimi Etkiler Mi?

Gebelik diyabeti hamilelik sırasında iyi yönetilirse, büyük olasılıkla bebeğiniz çok fazla etkilenmeyecektir. Eğer etkilerse, bebeğinizin başına gelebilecek birkaç komplikasyon vardır:

  • Erken doğum (ve buna eşlik eden tüm olası komplikasyonlar)
  • Çok fazla kilo alımı nedeniyle daha yüksek sezaryen riski
  • Doğumdan sonra solunum sıkıntısı sendromu (nefes almada zorluk)
  • Daha yüksek hipoglisemik olma riski
  • Yetişkinken tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Gestasyonel diyabet hakkında deneyimli bir doktorla konuşun.

Gebelik diyabeti olmaktan endişeleniyorsanız veya zaten varsa, hamileliğiniz boyunca sağlığınız hakkında bilgili bir kadın doğum uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. Birlikte, sizi ve bebeğinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutacak bir plan oluşturabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.