Gebelik Diyabeti Hakkında 5 Önemli İpucu

Yakın zamanda gebelik diyabeti teşhisi konduysa, yalnız değilsiniz. Gebelik diyabeti, bir kadının vücudu hamilelik döneminde üretilen daha büyük miktardaki insülini kaldıramadığında ortaya çıkan bir diyabet türüdür. İyi haber şu ki, bazı temel hamilelik bakımı ile anne veya bebeğe herhangi bir önemli yan etki olmaksızın bu sağlık sorununu başarılı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Gestasyonel Diyabeti Olanlara Öneriler

İşte gebelik diyabeti ile uğraşan kadınlar için beş ipucu:

1. Kan Şekeri Seviyelerini Sabit Tutun:

Kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olan bir yemek planı geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışın. Bu planı uyguladığınızdan ve doktorunuzun önerdiği şekilde kan şekeri seviyenizi izlediğinizden emin olun.

2. Egzersiz:

Düzenli fiziksel aktivite, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olabilir. Haftanın çoğu günü yaklaşık 20 dakikalık basit bir yürüyüş işe yarayacaktır. Fiziksel olarak hareketsiz iseniz, bir egzersiz programı başlatmak için doktorunuzla konuşun.

3. Sezaryen Olasılığına Hazırlanın:

Gestasyonel diyabetin en yaygın komplikasyonu, bebeklerin gebeliğin son birkaç haftasında hızlı büyüme eğiliminde olmasıdır. Doğal doğum söz konusu olduğunda boyutları endişe verici olabilir, bu nedenle doktorlar genellikle bebek büyüyor gibi görünüyorsa sezaryen önerir. Doktorunuzun doğum için en güvenli yol olduğunu düşünmesi durumunda kendinizi bir sezaryen olasılığına hazırlamalısınız.

4 .Emzirmeyi Düşünün:

Gebelik diyabeti olan annelerden doğan bebeklerin endişelerinden biri, göbek kordonu kesildikten sonra kan şekeri seviyelerinin düşük olabileceğidir. Erken emzirmek, bebek için bu kan şekeri seviyelerinin sabitlenmesine yardımcı olabilir.

Dahası, gebelik diyabeti olan anneler, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde diyabet geliştirme riski altındadır. Ancak araştırmalar emzirmenin hem annelerde hem de çocuklarında bu riski azalttığını göstermektedir.

5. Diyabet Önleme Pratiği Yapın:

Doğumdan sonra, kan şekeri seviyeleriniz altı hafta içinde normale dönmelidir. Yine de, gebelik diyabeti geçirmiş olmak, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde ve sonraki gebeliklerde tip 2 diyabet geliştirme riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Sağlıklı kilonuzu korumak dahil olmak üzere önleyici tedbirler alarak her iki tip diyabet riskinizi azaltabilirsiniz. Bir sonraki hamileliğinizde gestasyonel diyabetin önlenmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Gebelik diyabeti olduğunuzu öğrenmek şok edici olsa da, birkaç yaşam tarzı değişikliği ile kontrol edebileceğiniz bir durumdur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir