Gebelik Diyabeti (Gestasyonel Diyabet) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

gestasyonel diyabet

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Bazı kadınlarda sadece gebelik sırasında şeker hastalığı görülür. Buna gebelik diyabeti, bir diğer adı ile de “gestasyonel diyabet” denir. Gestasyonel diyabet gebelikte ilk tanısı konan glukoz intoleransı olarak tanımlanır ve gebelik hormonlarının vücudu etkilemesi ya da insülini kullandığında ortaya çıkar.

Vücudunuz yeterince insülin yapmazsa veya insülini uygun bir şekilde kullanmazsa, kandaki şeker seviyesi kabul edilemez bir seviyeye yükselir. Buna “hiperglisemi” denir ve kanında fazla şeker bulunduğunu gösterir. Bazen plasenta tarafından yapılan hormonlar insülin eylemlerini de engeller ve gestasyonel diyabet meydana gelebilir.

Stres, günün saati (glukoz değerleri genellikle sabahları daha yüksektir), yaptığınız egzersiz miktarı ve diyetinizdeki karbonhidrat miktarı gibi glikoz düzeylerinizi etkileyebilecek başka faktörler de vardır. İnsülin, gıdalardaki şekeri vücutta kullanım için enerjiye dönüştüren bir hormondur.

Gestasyonel Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Gebelik diyabeti semptomları şunları içerir:

 • Bulanık görme
 • Ellerde ve / veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • Aşırı susama
 • Sık idrara çıkma
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Aşırı yorgunluk

Gestasyonel Diyabet Teşhisi

Gestasyonel diyabet için herhangi bir test var mı?

Evet! Glikoz sorgulama tarama testi ve glikoz toleransı testi, vücudunuzun şekeri ne kadar iyi işlediğini görmek için tatlı bir içecek içtikten sonra kan-glikoz düzeylerinizi test etmeyi içerir.

Gestasyonel Diyabet Ne Kadar Yaygındır?

Gebelik diyabeti tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 10’unu etkiler. Hamilelik bittikten sonra, bu sorunu yaşayan neredeyse tüm kadınlar normale döner ve sorun kaybolur. Bununla birlikte, gebelik diyabetinin gebelikle birlikte ortaya çıkması durumunda, sonraki gebeliklerde yaklaşık yüzde 90 oranında tekrarlanma olasılığı vardır. Ayrıca, çalışmalar gestasyonel diyabet gelişen kadınların yüzde 20 ila 50’sinin 10 yıl içinde tip 2 diyabete yakalanabileceğini göstermektedir.

Gestasyonel Diyabet Nasıl Oluşur?

Gestasyonel diyabet iki nedenden dolayı ortaya çıkar. Birincisi, annenin vücudu gebelik sırasında daha az insülin üretir. İkincisi, annenin vücudu insülini etkili bir şekilde kullanamaz. Her iki durum da yüksek kan şekeri seviyesine neden olur. Gestasyonel diyabeti ortaya çıkaran için risk faktörleri şunları içerir:

 • 30 yaş üstü
 • Obezite
 • Ailesel diyabet öyküsü
 • Önceki gebelikte gestasyonel diyabet tanısı konması
 • Daha önceki gebelikte 4.5 kilo üzeri bebek dünyaya getirmek
 • Daha önce ölü doğum

Bir kadının doğduğu zamanki ağırlığı da gebelik diyabetinin ortaya çıkma olasılığının bir göstergesi olabilir. Bir çalışma, doğduklarında vücut ağırlığının en düşük yüzde altısı olan kadınların hamilelik süresince gebelik diyabetine yakalanma olasılığının üç ila dört katı daha yüksek olduğunu gösterdi.

Gestasyonel Diyabet Bebeği Etkiler Mi?

Tedavi edilmediği takdirde, gebelik diyabeti, sizin ve bebeğinizin sağlığı için ciddi bir endişe kaynağı olabilir. İkiniz de yüksek konsantrasyonda bir şekere maruz kalacaksınız, ki bu sizin için sağlıklı değildir. Polihidramnios (aşırı miktarda amniyon sıvısı) yaşayabilirsiniz. Rahim aşırı gergin hale gelirse erken doğum olabilir.

Gestasyonel diyabetli bir kadın, uzun bir doğum süreci yaşayabilir. Çünkü aşırı şeker bebeğin oldukça büyük olmasına neden olabilir. Bazen bebek doğum kanalına sığamaz ve sezaryen doğum gerekir.

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

Gebelik diyabeti nasıl tedavi edilir?” Gebelikte gestasyonel diyabetinin iyi kontrol edilmesi önemlidir. Gebelik diyabeti tedavisi, düzenli egzersiz ve artan sıvı alımı içerir. Diyet, bu sorunun üstesinden gelmek için gereklidir. Doktorunuz muhtemelen altı öğünlü, günlük 2.000 ila 2.500 kalorili yemek planını önerecektir. Diyetisyene de sevk edilebilirsiniz.

Bilimsel araştırmalar, diyet danışmanlığı, kan şekeri izleme ve insülin terapisi (gerektiğinde) alan kadınların, gebelik sırasında rutin bakım gören kadınlardan daha iyi sonuç verdiğini gösteriyor. Birçok uzman tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan oral bir hipoglisemik ajan olan gliburid’in insülin için iyi bir alternatif olduğunu ve gestasyonel diyabetli kadınların tedavisinde etkili olduğuna inanmaktadırlar.

2014’teki bir bilimsel araştırmada, Kuzey Carolina’daki Kaiser Permanente Bölgesinde Araştırma Bölümü’ndeki araştırmacılar, gebelik diyabet öyküsü olan kadınların gebelikten sonra erken kalp hastalığına yakalanma riski yüksek olduğunu buldular. Durumunuzun gelecekteki sağlık durumunuzu nasıl etkileyebileceği ve ne tür yaşam tarzı ve tedavi seçeneklerinin uzun vadede fayda sağlayacağı konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Gestasyonel diyabeti önlemek için ne yapabilirim?

“Gebelik diyabeti nasıl önlenir?” Belki de hiçbir şey. Gestasyonel şeker hastalığına tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyor, ancak vücudunuzdaki insülini bloke eden hormonların bir sonucu olabilir. Hamileliğinizden önce sağlıklı bir kiloda olmanız riski azaltmanıza yardımcı olabilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir