Gebelik Çatlakları: Tedavi Önerileri ve Önlemler

Doğum yapmak doğal ve güzel bir süreçtir ve bebek doğduktan sonra vücudun aldığı şekil utanılacak bir şey değildir. Bununla birlikte, çoğumuz hamilelik sonrası cildimizle barışık değiliz ve umutsuzca bu ‘kusurları’ gizlemenin yollarını arıyoruz. Hamilelik çatlakları böyle bir kusurdur. Çatlaklar ile ilgili sorun, ömür boyu kalmaları ve kendi başlarına iyileşmemeleridir. Bu nedenle, etkili tedavi ve önleme yöntemleri aramak çatlaklar için çok önemlidir.

Gebelik Çatlakları

Bugün, mevcut çatlak izi tedavilerinin türleri ve bunların nasıl önlenebileceği hakkında konuşalım.

Gebelikte Çatlak Tedavisi

Cildiniz, büyüyen bebeği karnınıza yerleştirmek için gerildiğinde, çatlaklar gelişir. Uyluklarınız, kalçalarınız, göğüsleriniz ve kollarınızda çatlaklar ile karşılaşabilirsiniz. Ne yazık ki çatlaklar kalıcıdırlar. Neyse ki, aşağıdaki şekillerde tedavi edilebilirler .

Çatlak kremleri ve yağları: Çatlaklar için en yaygın tedavi şeklidir. Ucuzdurlar ve genellikle talimatlar doğru bir şekilde takip edilirse çatlaklar üzerinde güzel sonuçlar verirler. Örneğin Bio Oil gibi. Çatlakları düzenli kullanımla önemli ölçüde hafifletir ve cildinizi nemlendirir.

Ayrıca Bakınız: Bio Oil Çatlak Yağı Ne İşe Yarar?

Ev ilaçları: Çatlaklar için kremler ve yağların yanı sıra birçok kadın çok uygun maliyetli oldukları ve minimum yan etki riski ile birlikte ev ilaçlarına başvururlar. Örneğin, badem yağı genellikle bir ev ilacı olarak kullanılır. Ancak, ev ilaçları kesin bir tedavi değildir. Bazen, en iyi seçenektir, ancak genellikle kalıcı çözüm olmazlar.

Reçeteli ilaçlar: Bazı kimyasalları içeren topikal ilaçlar doktorlar tarafından çatlakların tedavisi için reçete edilir. Bunlar yan etkilere sahiptir ve genellikle hamile kadınlar veya yeni anneler için önerilmez.

Tıbbi prosedürler: Son olarak, hamilelik çatlakları için tedavi ultrason, lazer tedavisi, radyofrekans ve mikrodermabrazyon gibi kozmetik prosedürler şeklinde olabilir. Söylemeye gerek yok, bunlar oldukça pahalıdır ve risklerle birlikte gelir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Çatlaklar Neden Olur?

Gebelikte Çatlakları Önleme

Sadece gebelik çatlakları için tedavi seçenekleri uygulanabilir değildir. Bu yüzden ‘önleme tedaviden daha iyidir’ derler! Neyse ki, hamilelik çatlakları büyük ölçüde önlenebilir. İşte böyle.

Doğru beslenin ve bol su için: Diyet hamilelik çatlaklarını önlemede önemli bir rol oynar. A, C, D ve E vitaminleri ile zengin bir diyetin ardından çinko ve protein ile yardımcı olabilir. Bol su içmek cildinizi yumuşak ve esnek tutabilir, böylece fazla esnemez.

Hamilelikte kontrollü kilo alın: Çatlaklar ve ani kilo alımı beraber olduğundan, hamilelikte yavaş bir hızda kilo almak akıllıca olacaktır. Sağlık uzmanınızla hem besleyici hem de aşırı kilo alımını önleyen bir diyet hakkında konuşabilirsiniz.

Koruyucu ürünler kullanın: Hamileyken çatlaklar için üretilen kozmetik ürünleri kullanmak, çatlak oluşma riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Örneğin Bio Oil’i ele alalım. Bu harika ürünü ikinci üç aylık dönemden sonraki çatlaklar için kullanır ve doğumdan 3 ay sonrasına kadar kullanmaya devam ederseniz, çatlakları neredeyse hiç göremezsiniz!

Bio Oil çatlak yağının içeriği, çatlaklarınızı önlemek ve tedavi etmeye yardımcı olmak için harika çalışıyor. Dahası, paraben içermez ve herhangi bir alerji veya cilt tahrişi hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey, günde iki kez sorunlu bölgelere birkaç damla uygulamak. Bio Oil, vitamin açısından zengindir ve ayrıca, çatlak izi izlerini önleyen ve çatlakların solması için biberiye, nergis, lavanta ve papatya esansiyel yağları içerir. Bunu kanıtlayan çalışmalar vardır.

Bu yüzden çatlaklardan korkmayın. Onları Bio Oil ile güvenli ve etkili bir şekilde kolayca önleyebilir ve hatta tedavi edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.