Gebeliğin İlk Haftası: Tanı, Testler ve Belirtileri

Gebeliğin ilk haftası, ilk defa anne olmaya hazırlanan bayanlar için oldukça kafa karıştırıcı bir süreç olabiliyor. İlk hafta hamile olup olmadığınızı bilmeniz çok önemlidir. Gebelik belirtisi olan bayanlar kan veya idrar testi yaptırarak en erken sürede gebe olup olmadıklarını öğrenebilirler. Eğer regl döngünüzde gecikme varsa, gebe olduğunuzu onayladıktan sonra annelik yolculuğuna başlayabilirsiniz.

Gebelik Tanısı

Gebelik tanısı çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Tanı öncesinde doktor tarafından regl döngünüz sorulur. Fiziksel muayene, laboratuar değerlendirmesi ve ultrasonografi ile tanı konulur.

1. Fiziksel Muayene

Doktor son adet döngüsü ile ilgili sizlerden bilgi edinmek ister. Teşhis sadece doğru bilgiler ile başarılı olacaktır. O nedenle, regl döngünüzü bilmeniz çok önemlidir. Adet düzensizliği varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Birçok kadının gebeliğin ilk haftasında vajinal kanaması olabilir ve bu durumda gebelik teşhisi çok zor hale gelebiliyor. Doktorunuz kan veya idrar testi ile koryonik gonadotropin (HCG) düzeylerini kontrol ettikten sonra gebe olup olmadığınızı sizlere bildirir. Düşük yapma ve dış gebelik ihtimali yüksek olduğundan tanı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tanıda herhangi bir hata tehlikeli olabilir. Bu yüzden doktorunuzdan herhangi bir bilgi saklamamaya özen gösterin.

Fiziksel testler bayanların doğum kontrolü için rahim içi cihazlar ve doğurganlık tedavileri uygulayıp uygulamadıklarını ortaya koyar. Günümüzde mide bulantısı gibi gebelik belirtileri başlamadan önce gebeliği tespit etmeye yardımcı olan testler ve ultrasonografi kullanılır.

2. Laboratuar Değerlendirmesi

Gebelik teşhisi için bazı hormonlar ölçülür. İnsan koryonik Gonadotropin (HCG) böyle bir hormondur. Glikoprotein yapısında Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Lüteinleyici Hormon (LH) ve Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH) benzerlikler taşır. HCG, alfa ve beta alt birimleri tarafından oluşur. Beta alt birimleri idrar örneği alınarak tespit edilebilir.

Genel olarak 4 ana HCG testi kullanılır. Dimerik HCG seviyesi menopoz sonrası kadınlarda daha yüksek olmasına rağmen, en hassas klinik testler uygulanarak hamilelik tanısı konur. 5% HCG hamileliğin sekizinci gününde tespit edilir ve %98 HCG de hamileliğin on birinci gününden sonra tespit edilir.

HCG seviyeleri ayrıca kadınlarda dış gebelik olup olmadığını belirler. Eğer HCG seviyeleri çok yüksek ise; mol gebeliği, kromozom anomalisi ve birden fazla gebelik şansı olabilir.

3. Ultrasonografi

Ultrasonografi ile gebelik tespiti çok daha kolay ve etkili olur. Genellikle ilk üç aylık dönemde gerçekleşen rahim içi gelişme ve gebelik yaşını tespit etmek için en iyi yöntemdir.

Bakınız: 1 Haftalık Gebelik Belirtileri

1.Hafta: Gebelik Belirtileri, Bebek Gelişimi, Vücut Değişiklikleri ve İpuçları

Gebeliğin 1. haftasında anne vücudunda fark edilir bir değişim olmaz.  Adet gecikmesi ile gebelik tahmin edilebileceği için aslında 3-4 hafta önce kalınan hamileliğin farkında olmak zordur.

  • Fiziksel görünüm olarak büyük bir değişiklik olmasa da mide sorunları, kabızlık ve diğer sindirim bozuklukları ortaya çıkabilir.
  • Mide bulantısı ya da sabah bulantısı sıklıkla görülür. Çok sık tuvalete gidilmeye başlanır. Ancak, ilk hafta hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişir.
  • İlk hafta gebelik belirtileri; ruh hali değişiklikleri, meme ağrısı, yorgunluk ve hormonal değişikliklerdir.

Hamileliğin ilk haftasında döllenen yumurta yumurtalığa bırakılır ve fallop tüpüne ulaşır. Son adet haftasından yaklaşık iki hafta sonra oluşan bu süreçte henüz hamile olup olmadığınızı anlayamazsınız. O nedenle hamilelik tarihini hesaplamak için son adet döngüsü detaylarını bilmek önemlidir.

Döllenme gerçekleştikten sonra hücre bölünür. İlk hafta cenin bir “blastosist” olarak tanımlanır. Bu blastosist dış kısmı plasenta haline gelir ve hamileliğin ikinci haftasında embriyo haline gelir. Eğer birden fazla yumurta serbest bırakılıp, döllenmiş olursa o zaman birden fazla zigot oluşur. Bu zigotlarda bebeğin cilt ten rengi, göz rengi, saç rengi, boy, özellikleri ve kişilik özellikleri belirleyen kromozomlar vardır.

Hamileliğin İlk Haftası Beslenme

Gebelik sırasında bayanların sağlıklarına dikkat etmeleri çok önemlidir. İlk hafta sabah bulantıları sıkça olabilir. Bu dönemde vücudunuzda su kaybını önlemek için bol su için. Ayrıca yemeklerinizi küçük öğünlerle yiyin.

Bulantı sona erip, kendinizi daha iyi hissettiğiniz takdirde daha besleyici gıdalar yemeyi tercih edin. Pirinç, tam tahıllı ekmek, makarna, haşlanmış patates, yağsız et, yumurta, tavuk, bakliyat, soya, taze meyve ve sebzeler, nişastalı yiyecekler yiyin.

Yoğurt, peynir ve diğer süt ürünlerini de beslenmenize dahil edin. Unutmayın, kalsiyum anne karnındaki bebeğin büyümesi ve gebe bayanlar için çok önemlidir. Doktorunuz folik asit içeren bir reçete yazabilir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, yulaf, mısır gevreği, fındık gibi folik asit zengini gıdalar yemeye özen gösterin. Alkol ve abur cubur yiyecekleri hayatınızdan çıkarın.

Gebelik Öncesi Sağlık

Planlı gebeliklerde bayanlar öncelikle sağlıklarına dikkat etmeliler. Gebeliğe hazırlanırken sağlıklı yemekler yiyin. Egzersiz yapın. Kötü alışkanlıklarınızı bırakın ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Alkol ve sigaradan tamamen vazgeçmelisiniz. Yoksa gebeliğin ilk haftasında bazı sorunlarla karşılaşma riskiniz artabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir