Gebeliğin İlk Ayında Ne Yapmalı? Öneriler

Hamileliğin 1. ayında müjdeli haberi aldıysanız artık hem kendi sağlığınız hem de anne karnında gelişmekte olan bebeğinizin hem gelişimi hem de sağlığı için bazı alışkanlıkları değiştirme zamanı gelir. Doktorunuza danışarak hamileliğin ilk ayından itibaren nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızın devamında yeni anne adayları için bazı önerilerimiz yer almaktadır.

Hamilelikte İlk Ay Yapılması Gerekenler

Düzenli egzersiz yapın: Hafif egzersizler ve aktiviteler sisteminizin normal şekilde çalışmasını sağlar. Vücudunuzda herhangi bir zorlamaya neden olmayacağı için yürüyüş en iyi egzersizdir. Yeni anne adayları için düzenlenen özel bir yoga sınıfına da katılabilirsiniz. Ne tür bir faaliyette bulunmayı planlıyorsanız, doktorunuzla görüşerek danışın. Böylece size daha iyi rehberlik etmenize yardımcı olur.

Lif bakımından zengin yiyecekler yiyin: Dengeli bir beslenme programına sahip olmak önemlidir. Aşırı yememeye çalışın ve tek yönlü beslenmemeye çalışın. Sevdiğiniz yiyeceklerin bile sınırlı miktarda alınması gerekir. Kabızlığı hafiflettikleri ve mide fonksiyonlarınızı düzenledikleri için lif bakımından zengin yiyecekleri ekleyin. Beslenmenize kuruyemişler, tahıllar, ıspanak ve baklagiller alın. Tok, zinde ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacağı için günde birkaç kez küçük öğünlerde yiyin. Folik asit açısından zengin çilek gibi meyveler yiyin.

Daha fazla su için: Her gün sekiz ila on bardak su içmelisiniz. Vücudunuzun yetersiz beslenmemesi için nemlendirin.

Ayrıca Bakınız: 1 Aylık Hamilelik Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Sağlıklı bir zihin ve refah: Duygularınızın ve ruh halinizin bebeğin duygusal sağlığı üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle, kendinizi sakin, kendinden emin ve mutlu tutun. Meditasyon, böyle bir pozitifliği çevrenizde ve içinizde getirmenin en iyi yoludur. Günde en az bir saat pratik yapabilirsiniz.

Uyku saatlerini artırın: Vücudunuz birçok fiziksel ve hormonal değişiklik geçiriyor. Bu değişikliklerin sorunsuz gerçekleşmesi ve değişen koşulların ani bir etkisinin olmaması için, uzun süre huzur içinde uyuyun.

Maya enfeksiyonuna dikkat: Vajinal kandidiyaz (vajinal mantar enfeksiyonları), anne adaylarında sık görülen bir enfeksiyondur. Bu, yüksek östrojen seviyeleri ve vajinal akıntılarda daha yüksek glikojen içeriği ve hamilelikte bağışıklığın azalması nedeniyle oluşur. Vajina hijyeninin korunması ve lactobacillus acidophilus gibi probiyotiklerin alınması faydalı olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte İlk Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki uygulamaları izliyorsanız yeterli değildir. Bazı sağlıklı alışkanlıkları da geri kazanmanız gerekiyor.

Hamileliğinizin 1. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.