Gebeliğin İlk Ayı Bakım Önerileri ve Yapılacaklar Listesi

1 aylık hamilelikte henüz ortaya çıkan hamilelik belirtileri ile başa çıkarken bir yanda da kötü alışkanlıklarını terk ederek yerini sağlıklı alışnalıklar ile değiştirmeniz gerekir. Hamileliğiniz onaylandıktan sonra, kendinize iyi bakın, ebeveynliğe ve bir bebek bütçesi planlayın. Yazımızın devamında anne adaylarına genel önerilerde bulunuyoruz.

Doğum öncesi bakımınıza başlayın: Doğum öncesi vitaminleri, özellikle folik asit takviyelerini henüz kullanmaya başlamadıysanız, şimdi başlayın. Gebe kalmadan en az iki ay önce folik asit takviyeleri almak ve gebe kaldıktan sonra üç ay boyunca devam etmek daha iyidir. Folik asit, bebeklerde spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olur ve güvenli bir hamilelik sağlar.

Sağlık sigortasını araştırın: Hem doğum öncesi bakım hem de doğum masraflarını kapsayan etkili bir sağlık sigortası planı bulun. Sigorta ayrıca yenidoğanın maliyetini de karşılamalıdır. Bir şirketle çalışıyorsanız, şirketiniz tarafından sağlanan sigorta kapsamı ve doğum avantajları hakkında bilgi edinmek için insan kaynakları veya yardım departmanı ile iletişime geçin. Doğum yapmadan önce sağlıklı bir finansal plan şarttır.

Bir bakıcı ve doktor seçin: Zaten hamilelik ve bebeğin doğumuyla ilgili bilgili bir bakıcı varsa, o zaman hazırlıklı olursunuz. Değilse, akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla konuşun ve bebek ve hamilelik bakımı konusunda deneyimli birini bulun. Herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için emin ellerde olmanız gerekir.

Ayrıca Bakınız: 1 Aylık Gebelik Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Doğum öncesi randevu alın: Randevular hızlı bir şekilde dolduğundan mevcut tüm doktorlar hakkında bilgi edinin.

Son regl döneminizin ilk gününü not edin. Bu, doktorunuzun doğum tarihi hesaplamasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca ailenizde çalışan kronik durumları ve varsa genetik anormallikleri not etmesi için doktorunuzu ailenizin tıbbi geçmişi hakkında bilgilendirmelisiniz.

Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza danışın: Tezgahta bulunan ilaçların çoğu hamilelik sırasında güvenli değildir. Kendi kendine ilaç kullanmaktan kaçının. Hamilelikte neler olmaması konusunda doktorunuza danışın. Kronik bir sağlık sorunu için bir ilacınız olması gerektiğini varsayalım, hemen doktorunuza sorun.

Hem fiziksel hem de psikolojik değişiklikler olmak üzere tüm gelişmeleri içeren bir günlük tutabilirsiniz. Çocuğunuz doğduktan sonra bir anı olabilir ve siz de o zor anlarda gülümsersiniz! Sonuçta, hamilelik acı ile birlikte biraz mutluluk getirir; bazı değerli anıları yaratır. Günlük tutmak da yöntemlidir, çünkü doktorunuz problemlerinizi anlar ve etkili tedavi verir.

Hamileliğinizin ilk ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.