Gebeliğin 2. Trimesterinde Uyku Kalitesi Nasıl Artırılır?

Gebeliğin ilk üç aylık döneminin, özellikle de ilk gebelik ise, en zor dönem olduğuna inanılmaktadır. Vücudunuz hamileliğin hormonal ve fiziksel değişikliklerine uyum sağlamak için bir kasırga yaşar. Kendinizi sık sık tuvalete koşarken, olağandışı yiyecekleri aniden aşerirken ve aynı zamanda en tuhaf zamanlarda kusma dürtüsünü hissederken bulabilirsiniz.

Anneliğe hazırlığın da gerçekleştiği bu süreçte, ilk üç aylık dönemdeki tüm semptomları başarılı bir şekilde kontrol altına almış olabilirsiniz. Şimdi yaptığınız her şeyin bebeğiniz üzerinde bir etkisi olacaktır.

Yediğiniz yiyecekler, uyku şekliniz, fiziksel aktiviteleriniz, zihinsel tutumunuz ve şimdiye kadar umursadığınız diğer şeyler. Yine de, hamilelik ikinci trimesterinde doğru uyku pozisyonunu bulma endişeleri var. Bu konuda size yardımcı olalım.

İkinci Trimesterde Uykusuzluğun Nedenleri

İkinci üç aylık döneminiz hamileliğin balayı aşaması olsa da, birkaç ufak uyku sorununuz olması normaldir. Uykusuzluğa aşağıdaki rahatsızlıklar neden olabilir:

Bacak krampları, tıkanıklık, horlama, uyku apnesi, canlı rüyalar, mide ekşimesi, hazımsızlık, kramplar ve huzursuz bacak sendromu.

Yukarıdaki hamilelik sorunlarının yanı sıra, hormonal seviyeleriniz stabil olacaktır. Rahim, mesaneden basıncı alarak pelvisten yukarı doğru hareket edecektir. Bu nedenle, gece boyunca daha az idrara çıkma olur. Bebeğinizin özellikle akşamları daha aktif olduğunu fark edebilirsiniz. Uyuma pozisyonuna yerleşince kıvranmaya ve tekmelemeye başlayacak.

Uykunuzu rahatsız eden tüm bu endişeleri listeleyin ve bunları sağlık uzmanınızla tartışın. Ayrıca, uyumanıza yardımcı olabilecek uygun bir uyku rutini başlatmalısınız.

Bakınız: Gebelikte Uykusuzluk Nedenleri

İkinci Trimesterde En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?

En iyi uyku pozisyonu yana yatarak uyumaktır. Daha da iyisi solunuzda uyumaktır. Sol tarafınızda yatmak plasenta ve fetusa kan ve besin maddelerini artıracaktır. Rahat olmak için dizleriniz yukarıda ve dizlerinizin arasına yerleştirilmiş yastıklar ile uzanın.

Kalça ve pelvik bölgeler çevresindeki kasların basıncını koruyacaktır. Sol tarafta uyurken herhangi bir rahatsızlık hissederseniz bazı ayarlamalar yapabilirsiniz.

Şiddetli bir sırt ağrınız varsa, sol tarafınızda karnınızın altında bir yastıkla yatın.

Kalbinizde yanma hissi varsa, yastık kullanarak üst vücudunuza destek vermeye çalışın.

Ayrıca nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Üstesinden gelmek için yastıklardan destek alabilirsiniz.

Mide veya sırt üstü yatmak istediğinizde yukarıdaki öneriler size rahatsız gelebilir. Ancak ilk üç aylık dönemden sonra, mide veya sırt üstü uyumak iyi bir fikir değildir.

Bakınız: Hamilelikte Uykusuzluğa Egzersiz İyi Gelir Mi?

Hamilelikte Hangi Uyku Pozisyonlarından Kaçınmalısınız?

Sırt üstü uyumak: Göbeğiniz büyüdükçe sırt üstü uyumak sırt ağrısına, nefes alma güçlüklerine, sindirim sorunlarına, düşük tansiyona ve hemoroidlere neden olabilir. Karnınız bağırsaklarda ve kan damarlarında uzanıyor. Bu nedenle, kalbinize ve fetüse kan dolaşımında bir düşüşe neden olabilir.

Bakınız: İkinci Trimesterde Daha İyi Uyumak İçin İpuçları

Mide üstü uyumak: İlerleyen hamilelik ile karnınız yüz üstü yatmayı zorlaştıran birçok değişikliğe uğrayabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir