Gebeliğe Psikolojik Olarak Hazırlık Süreci

Hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendinizi gebeliğe hazırlayın. Gebe kalmak isteyen bayanlar birkaç ay önceden doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı bıraktıkları takdirde regl döngüsü de normal işleyişine dönerek, gebeliğe hazır hale gelirsiniz.

Doğum kontrol hapları hormonal değişikliklere sebep olur. Doğum kontrol hapı kullanımını bıraktıktan sonra hamile kalmayı deneyebilirsiniz. Ancak öncesinde vücudunuzun normal modda olduğuna emin olun.

Hapları bıraktıktan sonra vücudunuz dinlenir ve yeniden yumurtlama evresi başlar. Doğum kontrol hapları ile ilgili uzman hekimlerden tavsiyeler alabilirsiniz.

Gebe kalmaya karar verdikten sonra 3 ay boyunca fiziksel ve zihinsel sağlığınızı gebeliğe hazırlayın. Kendinizi gebeliğe hazır hissetmeniz hem sizler hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Doktorunuzla gebeliğe dair bazı endişelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Bakınız: Hamilelik Korkusu Nasıl Yenilir?

Gebe olduğunu bilmek bayanlar için heyecan, beklenti, korku, endişe gibi karışık duygulara yol açabilir. Gebelik dönemi her ne kadar zor bir süreç olsa da, doğum yaptıktan sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınız an tüm duygularınız değişecektir. 40 hafta çok zor geçse de pozitif olmaya çalışın.

Bakınız: Hamileliğe Hazırlanmak İçin Öncesinde Ne Yapmalısınız?

Eşinizle birlikte çıktığınız bu yolculuk anne ve baba olmanızla birlikte sizleri sorumlu bireyler haline dönüştürecektir ve en değerli varlığınız çocuğunuz olacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir