Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik, gerçekten zor bir süreçtir. Hamilelik belirtilerinin yanı sıra, çeşitli komplikasyonlar da bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Gebeliğe bağlı hipertansiyon, anne adaylarının karşılaştığı hipertansiyon şekillerinden biridir.

Araştırmalar, her yıl gebe kadınların %10’unda hamileliğe bağlı hipertansiyon tanısı konulduğunu göstermektedir. Tedavi edilmediği takdirde, çoğu durumda, hayati tehlike arz edebilir.

Eğer doktorunuz gebeliğe bağlı hipertansiyon tanısı koyduysa ve bu hastalık hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon Nedir?

Hamileliğinizin 20.haftasından sonra hipertansiyon ortaya çıkarsa ve yapılan testlerde idrarda herhangi bir protein izi görünmezse, çoğu doktor gebeliğe bağlı hipertansiyon rahatsızlığından şüphelenir. Bunun için de doktorlar preeklampsi şüphesini elerler.

Gestasyonel hipertansiyon erken teşhis edilirse, bu hastalığı yönetmek kolaydır. Ancak, tedavi edilmediği takdirde ciddi hipertansiyon semptomları ortaya çıkabilir. Hamilelikte yüksek tansiyon 3 farklı şekilde kendini gösterebilir:

1. Kronik Hipertansiyon:

Gebelik öncesi, çoğu kontrolde 140/90 üzeri yüksek tansiyon raporlanan ve gebelik sonrası da yüksek tansiyon şikayeti olan kadınların kronik hipertansiyondan muzdarip olduğu belirtilir.

2. Gestasyonel Hipertansiyon:

Gebeliğin 20.haftasından sonra hipertansiyon belirtileri olması ve doğumdan sonra ise yüksek tansiyonun normale dönmesi durumu varsa, gestasyonel hipertansiyon olarak adlandırılır.

3. Preeklampsi:

Kronik hipertansiyon ve gestasyonel hipertansiyonun her ikisi de tedavi edilmediği takdirde, preeklampsi hastalığına yol açabilir. Gebeliğin 20. haftasından sonra ciddi bir sağlık durumudur. Preeklampsi hastalığının belirtilerinden biri de yüksek tansiyondur. Eğer zamanında tıbbi müdahale yapılmazsa, anne ve bebek için ciddi komplikasyonlar oluşturabilir.

Bakınız: Hamilelikte Hipertansiyonla Mücadele

Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon Belirtileri

Gebeliğe bağlı hipertansiyon belirtilerini bilmek ve ciddiye almak önemlidir. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan hamile bayanların karşılaştığı belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Tekrarlayan, şiddetli baş ağrısı
 • Avuç içi ve ayak tabanlarında aşırı terleme
 • Kan kusma
 • Azalmış idrar
 • İdrarda kan izleri
 • Baş dönmesi
 • Kulaklarda uğultu sesi
 • Aşırı mide bulantısı veya kusma
 • Hızlı kalp atışı
 • Uyuşukluk
 • Mide veya karın bölgesinde olağandışı ağrı
 • Ateş
 • Çift ya da bulanık görme

Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız, bu gebeliğe bağlı hipertansiyon hastası olduğunuz anlamına gelmez. Eğer doktorunuz kan basıncınızı anormal derecede yüksek bulursa, bu hastalığın varlığını belirtmek için testler önerecektir.

Hamileliğe bağlı hipertansiyon genellikle kalıtsaldır, ilk kez hamile olan kadınlar arasında yaygındır. İkiz veya üçüz gebeliği olan, çok genç ya da çok yaşlı annelerde daha sık görülmektedir.

Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon Tedavisi

Doktorlar genellikle gebeliğe bağlı hipertansiyonun altında yatan nedenleri tespit ettikten sonra tedavisi seçeneklerini belirlemektedirler.

1. Kronik Hipertansiyon:

Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız ve aldığınız ilaçlar varsa, doktorunuz bu gibi durumlarda kullanılan ilaçları gözden geçirerek size daha fazla bilgi verecektir. Ardından bebeğiniz için daha güvenli olan ve daha az güçlü ilaçlar reçete edebilir. Jinekolog, bebeğin gelişimini yakından gözlemleyecektir. Bunun için de ultrason testleri gerekir.

2. Gestasyonel Hipertansiyon:

Çoğu durumda, gestasyonel hipertansiyon için çok fazla tıbbi müdahale gerekmez. Doktorunuz, kan basıncı seviyelerinizi izleyecektir ve bebeğinizin büyümesini takip edecektir. Dinlenmeniz ve sol tarafınızda uyumanız önerilebilir.

3. Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon:

Eğer, gebeliğe bağlı hipertansiyon tanısı konulursa, anne adayının tıbbi bakıma ihtiyacı vardır. Ancak, tedavisi birçok faktöre bağlıdır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi, hamileliğin haftası gibi faktörler önemlidir. Eğer gebeliğe bağlı yüksek tansiyon şikayeti şiddetli bir hal alırsa, tek tedavi doğumu beklemektir. Bebeğiniz çok erken doğmuş ise, sağlık sorunları yaşama olasılığı yüksek olabilir.

Eğer doktorunuz gebeliğin devam etmesini güvenli bulursa, doğuma kadar bebeğinizi ve sizi yakından izleyecektir. Doktorunuzu daha sık ziyaret etmeniz, kan ve idrar testlerini rutin olarak yaptırmanız gerekebilir.

Gebeliğe bağlı hipertansiyon tedavisi, yapılan kan ve idrar testlerine göre belirlenir. Aşağıdaki faktörler de göz önünde bulundurulur:

 • Tıbbi geçmiş ve genel sağlık
 • Hastalığın ciddiyeti ya da şiddeti
 • Bazı ilaçlara veya tedavilere karşı tolerans

Öngörülen tedavinin amacı olarak, durumun daha kötüye gitmemesi, anne ve bebek için başka komplikasyonlara neden olmaması esas alınır.

 • Yatak istirahati tavsiye edilebilir.
 • Bazı durumlarda, hipertansiyonun izlenmesi için hastanede kalınması önerilebilir.
 • Kan basıncını düşüren ilaçlar reçete edilebilir.

Gebeliğe bağlı hipertansiyon hastalığı, anne ve bebeğe ciddi bir zarar vermeden tedavi edilebilir. Eğer sizler de hipertansiyon belirtileri yaşıyorsanız, mutlaka tıbbi yardım isteyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir