Gebe Kalmamak İçin Hangi Günler İlişkiye Girilir?

Gebelikten Kaçınmak İçin Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

Güvenli ilişkiye girme dönemi veya infertil fazı nasıl hesaplayacağınızı bilmek, hamileliği önlemek için ne zaman seks yapacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Güvenli dönemde cinsellik doğal bir doğum kontrol yöntemidir (kontraseptiftir), ancak sadece adet döngüsünü anladığınızda ve hamile kalmamak için güvenli ve güvenli olmayan günleri doğru bir şekilde hesapladığınızda etkilidir.

Bununla birlikte, sadece güvenli dönemde ilişkiye girmenin, kadının menstrüel dönem döngüsü değişebileceğinden hamileliği önleyeceğine dair bir garanti yoktur ve takvimde yapılacak bir yanlış hesaplama yanlışlıkla gebeliklere sebep olabilir.

Hamile kalmamak için ne yapmalıyım? Bu yazıda, gebe kalmamak için güvenli günlerin nasıl hesaplanabileceği ve bunun için deneyebileceğiniz yöntemler hakkında size bir fikir veriyoruz. Bununla birlikte, güvenli dönemde cinsel ilişkiye girdiğinizde bile kontraseptif kullanımı, hamilelik olasılığını azaltmada daha etkilidir.

İstenmeyen gebeliklerin olasılığının daha az olduğu güvenli günleri nasıl hesaplayacağınızı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Gebelikten Korunmada Takvim Yöntemi

Adet döngüsü, menstrual dönemin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar hesaplanır. Bu nedenle, 28 günlük tipik bir döngüde, yumurtlama genellikle 14. günde, hamile kalma şansının yüksek olduğu zaman gerçekleşir.

Sperm bir kadının vücudunda üç ila beş gün yaşayabilir ve bir kadının yumurtası 12 ila 24 saat yaşayacaktır. Bu nedenle, yumurtlama ve yumurtlama gününden önceki beş gün herhangi bir zamanda ilişkiye girerseniz hamile kalabilirsiniz.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Ancak bu, kalan günlerin korunmasız ilişkiye girmek için güvenli olduğu anlamına gelmez. Ne zaman ilişkiye girdiğinize bakılmaksızın, hamilelik şansını en aza indirmek için doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız önerilir.

Kaynaklar:

  1. Menstrual Cycle; The Office on Women’s Health (2018)
  2. Calendar Method; University of California, Santa Barbara (2012)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir