Gebe Kalmama Günlerini Hesaplamanıza Yardımcı Olabilecek Yöntemler

Gebe kalmamak için ne zaman ilişkiye girilmeli?

Hamilelikten korunmanıza yardımcı olmanız için günleri hesaplanmasına yardımcı olabilecek yöntemler şunlardır:

  • Verimli pencereyi izleme
  • Doğurganlık bilincine dayalı yöntemler

1. Verimli pencerenizi izleme

Verimli pencerenin izlenmesi, doğurganlık sürenizi belirlemenize ve güvenli olmayan ilişkiden kaçınmanıza yardımcı olur. Verimli aralığı doğru anlamak için birkaç adet dönemi döngüsü gerekebilir.

Ve bu, adet dönemleriniz düzenliyse ve adet döngünün uzunluğu eşitse işe yarar. Ayrıca, regl döneminizi aylarca hassas bir şekilde izlemenizi gerektirir.

Bakınız: Hamile Kalmamak İçin Hangi Günler İlişkiye Girilir?

Verimli dönemi nasıl takip edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • En az 6 ila 12 ardışık ay boyunca, döneminize başladığınız günü not alın ve bir sonraki adet dönemine başlayana kadar adet döngüsü günlerini sayın. (İlk gün kanamaya başladığınız zamandır).
  • Sonra adet döngüsünün en kısa ve en uzun sayısını belirleyin. Bundan sonra, ortalama menstrüel döngünüze göre verimli pencereyi hesaplayabilirsiniz.
  • 18’i en kısa adet döngüsü uzunluğundan çıkarın. Bu size ortalama adet döngünüzün ilk verimli gününü verecektir. Örneğin, 24 günlük bir döngü olsaydı, 6. gün ilk doğurgan gündür.
  • En uzun adet döngüsü uzunluğundan 11 çıkarın. Son bereketli günü verir. Örneğin, 32 günlük bir döngü ise, 21. gün son doğurgan gündür.
  • Bu nedenle, korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmanız gereken doğurganlık dönemi 6. gün ile 21. gün arasındadır.

Bu yönteme doğurganlık takvim yöntemi de denir ve birçok kişi tarafından kullanılır.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

2. Doğurganlık bilincine dayalı yöntemler

Doğal aile planlaması olarak da bilinen doğurganlık bilinci, adet döngünüzün güvenli ve güvensiz günlerini tahmin etmenin bir yoludur. Bu kategori altındaki yöntemler genellikle vücudunuzun yumurtlamaya neden olan hormonlara yanıt olarak verdiği belirli belirtilere dayanır.

Yumurtlama günlerinizi öğrendikten sonra, cinsel ilişkiden kaçınabilir veya hamile kalmamak için kontraseptif kullanabilirsiniz.

Bu yöntemler yumurtlamadan önce ve sonra gelen güvensiz günleri bilmenize yardımcı olabilir. Ayrıca doğurganlık düzenini takip edebilir, doğurgan olduğunuz günleri ve olmayan günleri işaretleyebilirsiniz, bu da gebe kalmak istediğinizde yararlı olabilir. Ancak, bu durum adet döngülerinde değişebileceğinden dikkatli olmalısınız.

Kaynaklar:

  1. Fertility Awareness Based Methods; All India Institute Of Medical Science
  2. Contraception/Birth Control; University of Rochester Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir