Gebe Kadınlarda Kan Şekerini Düşüren Sağlıklı Gıdalar Nelerdir?

Gebelikte Kan Şekerini Dengede Tutan Besinler

Hamilelikte şekeri olanlar nasıl beslenmeli? Gebelik şekeri olanlar hangi meyveleri yemeli?

Daha iyi ve bilinçli besleme ve egzersiz, doğal olarak kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Beslenmenize dahil etmeniz gereken sağlıklı yiyecekler şunlardır:

Düşük glisemik gıdalar:

Tam tahıllar, fasulye, arpa, yulaf ezmesi, meyveler ve sebzeler gibi daha az glisemik indeksli gıdalar içerir. Bunların sindirimi daha uzun sürer ve kan şekerindeki ani artışları önler.

Probiyotikler:

Probiyotikler, sindirimi destekleyen canlı, mide dostu bakterilerdir. Karbonhidrat metabolizmasını düzenler ve kan şekeri seviyelerini korurlar. Doğal yoğurt alabileceğiniz en iyi probiyotiklerden biridir.

Lifli gıdalar:

Çözünmeyen lif sindirim sağlığını korur ve çözünür lif şeker seviyelerini iyileştirir. Yulaf ve baklagiller en yüksek çözünebilir lif seviyesine sahipken, çözünmeyen lif tam buğday gıdalarında bulunur. Meyve ve sebzelerde her iki tür lif bulunur.

Proteinler ve sağlıklı yağlar:

Kuruyemiş, yumurta ve kümes hayvanları gibi daha yağsız protein kaynaklarını içerir. Protein kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Sizi tok tutar ve enerjiyi artırır. Fındık, zeytinyağı ve avokadoda bulunan sağlıklı yağlar da sizi doyurur ve sağlıksız yiyecekler için aşerme isteğini azaltır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir