Fibroidler İçin En İyi Doğum Kontrolü Nedir?

Düşük doz hormonal doğum kontrol hapları, miyomları büyütmeden fibroidlerle ilişkili ağır kanamayı ve krampları hafifletir. Bu onları gebeliği önlemek isteyen fibroidli çoğu kadın için iyi seçenekler haline getirir.

Hormonal Doğum Kontrolü Fibroidlere Nasıl Yardımcı Olur?

Miyomlar genellikle periyotları daha ağır hale getirir. Hormonal doğum kontrol seçenekleri dönemleri durdurur, bunun yerine çekilme kanaması ile değiştirir. Bu geri çekme kanamaları genellikle çok daha hafiftir. Bazı seçenekler aylık kanamayı tamamen durdurur. Hormonal doğum kontrolündeki östrojen ayrıca kan pıhtılaşmasını sağlar, bu da genel akışı çok daha az gösterir.

Regl dönemleri genellikle miyomlu kadınlar için ciddi kramplar getirir. Hormonal doğum kontrolü, rahim kasılmalarına neden olan kimyasal prostaglandin düzeylerini azaltarak bu kötü yan etkiyi azaltabilir.

Bakınız: Vücutta Östrojenlerin Rolü Nedir?

Düzenli Hormonal Doğum Kontrolü Neden En İyi Seçim Değildir?

Düşük doz hormonal doğum kontrolü biraz rahatlama sağlarsa, yüksek dozda hormonla doğum kontrolünün fibroidli kadınlar için daha da fazla fayda sağlayacağı mantıklıdır.

Bu doğum kontrol seçenekleri semptomları önemli ölçüde hafifletebilirken, bazı kadınlar düzenli hormonal doğum kontrolünün miyomlarının boyutunu arttırdığını görmektedir. Düşük doz doğum kontrol hapları fibroid büyümesine neden olacak kadar östrojene sahip değildir.

Belirtileriniz özellikle rahatsız ediciyse, düzenli doğum kontrol hapları, NuvaRing, progestin salan Mirena RİA veya Depo-Provera çekimi denemek hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Bu seçeneklerden birine geçerseniz, miyomlarınızın büyümediğinden emin olmak için belirtilerinizi yakından izleyin.

Acil Doğum Kontrol Hapları Nedir?

Acil kontraseptif haplar ortalama hormon seviyelerinden daha yüksektir. İhtiyaç duyduğunuzda bu hapları almak bir sorun oluşturmamalıdır, ancak düzenli kullanım için yapılmamıştır. Onları düzenli olarak almak, özellikle fibroid büyümesinde yan etkilere neden olabilir.

Myomlarınızdan kurtulmak ve düzenli gebelik önleme istiyorsanız, diğer hormonal doğum kontrol seçenekleri çok daha iyi seçimlerdir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir