Fetal Gelişme Geriliği Nedir?Türleri ve Olası Nedenleri

İnsanlar “Ne istiyorsun, bir oğul ya da bir kız?” diye sorduklarında ne diyorsunuz? Çoğu annenin tek bir yanıtı var: “Önemli değil, sadece sağlıklı bir bebek istiyorum.” Öyle değil mi? Fetusun sağlığı anne adayı için önemlidir.

Hamilelik sırasında uygun bakımı yaptıktan sonra bile fetüsün bazen yavaş büyüyebileceğini biliyor musunuz? Bu yazımızda size fetal büyüme kısıtlamasının nedenlerini, olası riskleri ve alabileceğiniz önleyici tedbirleri anlatacağız.

Fetal Gelişim Geriliği Nedir?

Bebeğin hamilelik sırasında yavaş büyümesini gösteren bir sağlık sorunu olan intrauterin gelişme geriliği (IUGR) olarak adlandırılır. Bu durumda bebeğin büyüklüğü, o gebelik çağındaki ortalama büyüklükten daha küçüktür.

Hamilelikte Farklı IUGR Türleri

Hamilelik sırasında ortaya çıkan iki ana intrauterin gelişme geriliği türü vardır:

 1. Simetrik veya birincil IUGR: Bebeğin iç organlarla orantılı simetrik bir vücudu vardır, ancak o yaştaki normal bir bebeğin boyutundan daha küçüktür.
 2. Asimetrik veya ikincil IUGR: Bebeğin normal bir başı ve beyni vardır, ancak bu gebelik çağında olması gerekenden daha küçük bir vücudu vardır. Bu durum üçüncü üç aylık döneme kadar belirgin değildir.

IUGR, annedeki bazı sağlık sorunlarının bir sonucu olabilir.

Gebelikte Fetal Gelişme Geriliği Nedenleri Nelerdir?

İntrauterin gelişme geriliği nedenleri üç geniş kategoriye ayrılır: maternal, fetal ve plasental.

Anne sağlığı, bebeğin büyümesi için gerekli tüm besinleri alması için önemlidir.

Bebeğin anne tarafından sağlanan besin maddelerini aldığından emin olmak için fetal sağlık gereklidir.

Plasenta, besinleri anneden fetüse taşıyacak kadar sağlıklı olmalıdır.

Aşağıda belirtilen tüm faktörler üç kategoriden birine girer:

Gebeliğe bağlı hipertansiyon: Hamilelik sırasında, hipertansiyonu kontrol etmek için kan basıncınız sürekli olarak izlenir. Artan kan basıncı, gebeliğin hipertansif bozukluğunu (gestasyonel hipertansiyon, kronik hipertansiyon, preeklampsi) gösterebilir. Plasentaya kan akışı azalır, fetüse yeterli oksijen ve takviyelerin azaltılması, böylece yavaş fetal büyümeye yol açar.

Çoklu gebelikler: Bazı çoklu gebelik vakalarında, yavaş fetal gelişim, plasentanın çoklu bebeklerin beslenme gereksinimlerini karşılamamasından kaynaklanmaktadır. Dahası, çoklu gebeliklerde hipertansif bozukluk şansı da yüksektir. IUGR, ikiz gebeliklerin %25-30’unda görülür.

Enfeksiyonlar: Hamilelik sırasında anneden bulaşan enfeksiyonlar yavaş fetal büyümeye yol açabilir. Sifiliz (cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir enfeksiyon), toksoplazmoz (esas olarak az pişmiş et yoluyla bulaşan parazitik bir enfeksiyon), sitomegalovirüs (zayıf bağışıklık nedeniyle hamilelik sırasında önemli etkisi olan viral enfeksiyon) ve kızamıkçık (Alman kızamığı) gibi enfeksiyonlar IUGR  neden olabilir.

Bakınız: İntrauterin Gelişme Geriliği Yönetimi

Daha düşük amniyotik sıvı seviyesi: Normal fetal gelişimin gerçekleşmesi için kese içinde yeterli amniyotik sıvı olması gerekir. Bununla birlikte, düşük sıvı seviyesi (oligohidramniyos olarak da adlandırılır) fetal büyüme kısıtlamasına yol açabilir. Annenin sağlığı, bazı ilaçlar ve amniyotik kese hafif bir rüptürü gibi çeşitli faktörler sıvı seviyelerinin tükenmesine neden olur.

Plasental yetmezlik: Bu durumda plasenta düzgün çalışmaz. Bu, bebeğe annesinden yetersiz oksijen ve besin kaynağı sağlayarak yavaş büyümeye neden olur.

Göbek kordonunun anormallikleri: Kordon fetusu plasentaya bağlar. Fetüs ile plasenta arasında kan taşıyan bir göbek damarı ve iki göbek atardamarı içerir. Bununla birlikte, göbek kordonunda sadece bir arter varsa, bu anormallik fetal büyüme kısıtlamasına yol açar.

Diğer fetal gelişme geriliği nedenleri şunları içerebilir:

 • Hamilelik sırasında annenin besin alımı
 • Rahimdeki anormal şekil veya boyut
 • Annede orak hücre hastalığı, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar
 • Fetüste Turner Sendromu ve Down Sendromu gibi kromozomal anormallikler
 • Fetüste genetik ve iskelet anormallikleri

Yavaş fetal büyüme, annenin yaşam tarzı nedeniyle, örneğin:

 • Dumanlar
 • Zayıflık
 • Alkol
 • Uyuşturucu
 • Yetersiz beslenme
 • Yüksek dozda radyasyon veya kimyasallara maruz kalmak

Doğum öncesi muayeneniz sırasında, doktor bebeğin boyutunu belirlemek için fundal yüksekliğini ölçecektir.

Bakınız: İntrauterin Gelişme Geriliği Riskleri

Bebeğinizin büyüklüğü hamilelik boyunca izlenecek ve ölçümler bir büyüme grafiğine konulacaktır. Doktor herhangi bir anormallik bulursa, bebeğin büyümesini doğru bir şekilde ölçmek için ultrason taraması yapar.

Fetal büyüme ölçümü önemlidir, çünkü yavaş büyüme bebekte bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir