Fetal Eko (Ekokardiyografi) Nedir?

Çocuğunun güvenliğini ve refahını sağlamak, her anne babanın en büyük önceliği olmalıdır. Bebeklerin bile zararlı hastalıklara yakalanma riski olduğunu unutmayın.

Fetal Eko Testi Nedir?

Fetal eko ya da fetal ekokardiyografi bebeğinizin kalp taramasını içeren kapsamlı bir inceleme sağlar. Bu tarama konjenital kalp kusurları varsa ortaya çıkarır. Bu nedenle, çoğu aileler tarafından bebeklerin sağlıklı olmasını sağlamak için alınan bir önlemdir.

Neden Fetal Eko?

Bebeğinizi tedavi eden doktor, eğer bebeğin kalbinde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsa, sizden fetal eko isteyecektir. Fetal eko sonuçları küçük kusurları bile görüntüleyerek erken tedbir alınmasına yardımcı olur. Hakkında bilgi sahibi olunması gereken bazı istatistikler şunlardır:

 • Yaklaşık her 100 bebekten 1’i  kalp defektinden muzdariptir.
 • En sık görülen anormallikler arasında yer alır.
 • Eğer fetal eko 20 haftalık bir bebeğe yapılırsa, sadece yarım kusur tespit edilebilir.

Fetal Ekokardiyografi Ne Zaman Yapılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, fetal eko bebeğin kalbinde herhangi bir anormallik olup olmadığını öğrenmek için gereklidir. Fetal eko yaptırılması gereken durumlar şunlardır:

 • Eğer ailede kalp hastalığı öyküsü varsa yapılır.
 • Şeker hastalığı olan annelerin bebekleri kalp sorunlarına daha yatkındır.
 • Epilepsi (sara) hastalığı ile başa çıkmak için reçeteli ilaç kullanan anne adaylarının bebekleri bu ilaçlardan etkilenebilir ve bu durum kalp hastalığına daha duyarlı hale getirebilir.
 • Doktorunuz bebeğin boynunun arkasında sıvı algılarsa, 3.5 mm veya daha fazlaysa, fetal eko isteyebilir.
 • Ultrasın sonuçları şüpheliyse veya bir sorun görünüyorsa fetal eko istenebilir.

Prosedür İçin Hazırlık:

Test için herhangi bir hazırlık gerekmez. Ayrıca tam idrar kesesi sıvısı testine ihtiyaç duyulmaz. (Diğer prenatal ultrasounds için bir gerekliliktir.)

Test normalde 30 dakika sürer, son duruma göre 2 saate kadar da sürebilir. Bu nedenle test için birinin size eşlik etmesi tavsiye edilir.

Testin Önemi:

Fetal eko testi aşağıdaki nedenlerden dolayı önemlidir:

 • Fetal ekokardiyografi oldukça korkutucu ve anormal sonuçlar ortaya koyabilir. Bazen, test sonuçları yetersiz olabilir ya da sadece sonuçları hakkında emin olmak için ek testler istenebilir.
 • Sonuçlar alındıysa ve sorunun ne olduğunu tam olarak biliyorsanız, gebeliği daha iyi yönetmek mümkün olacaktır.
 • Ayrıca bebek doğduktan sonra alınması gereken kararlar için önceden alanında uzman biri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Verdiğimiz bilgilerin fetal eko testi boyunca size yardım edeceğini umuyoruz.  Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir