Farklı Östrojen Çeşitleri Nelerdir?

Dört farklı östrojen türü vardır: estron, estradiol, estriol ve estetrol. Birlikte, bu hormonlar bir kadının üreme sisteminin olgunlaşması ve büyümesinden ve ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişmesinden sorumludur. İşte her türün hızlı bir özeti:

Estron:

Estron (E1), estradiol salınımında önemli bir rol oynayan zayıf bir östrojendir. Çoğu estron, kolesterolden yumurtalıklarda yapılır. Bununla birlikte, adrenal bezlerde bir miktar estron yapılır ve kan dolaşımına salgılanır veya yağlı dokularda üretilir. Estron ticari olarak menopoz semptomlarının tedavisi için formüle edilmiştir.

Estradiol:

Estradiol (E2) büyük bir cinsel hormonudur. Dört östrojen türünden, bir kadının üreme organlarının gelişiminde en büyük rolü oynar. Ayrıca:

  • Meme gelişimi
  • Kalçaların genişlemesi
  • Yağ dağılımı
  • Canlı bir gebeliğin sürdürülmesi
  • Kemik kuvvetini arttırmak
  • Meme büyümesi ve süt üretiminde rol oynar.

Estradiol, endometriozis ve polikistik over hastalığının tedavisi ve kontraseptif olarak kullanım için birçok formülasyonda ticari olarak mevcuttur. Bir kadın menopoza girdiğinde, estradiol seviyeleri yavaş yavaş düşer.

Estriol:

Estriol (E3) başka bir zayıf östrojen ve küçük bir cinsel hormonudur. Estriol seviyeleri genellikle hamile olmayan kadınlarda tespit edilemez. Bununla birlikte, hamilelik sırasında, plasenta tarafından yüksek konsantrasyonlarda estriol üretilir. Estriol sıklıkla menopoz semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Estotrol:

Estetrol (E4) sadece hamile kadınlarda bulunur ve plasentanın büyümesinde önemli bir rol oynadığı fetal karaciğer tarafından yapılır. Nispeten daha zayıf bir östrojen türüdür. Ticari preparatlar genellikle sıcak basması, baş ağrısı ve vajinal kuruluk gibi menopoz semptomlarının yönetimi içindir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir