Fallop Tüpleri Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tüp Tıkanıklığı

Hamilelik, dünyaya yeni bir hayat getirmenizi sağlayan harika bir deneyimdir. Ama ne kadar denerse denesinler, tüm kadınlar kolayca gebe kalamazlar. Kısırlığın arkasındaki birçok olası nedenden, yaygın olanlardan biri fallop tüplerinin tıkalı olmasıdır.

Tüplerdeki bir tıkanma gebe kalma şansınızı etkileyebilir, ancak çözülebilir ve hamile kalabilirsiniz. Bu yazıda, size fallop tüplerinin tıkanması hakkında bir fikir veriyoruz.

Fallop Tüplerinin Tıkanması Ne Anlama Geliyor?

Tüp tıkanıklığı nedir? Fallop tüpleri, gebe kalmak için yumurtaların taşınmasında ve döllenmede anahtar bir rol oynar. Ancak bu tüpler, tüplerde daralma, genişleme, iltihaplanma veya tıkanmaya neden olan belirli nedenlerle hasar görebilir veya bloke edilebilir. Kadınların yaklaşık üçte birinde tüplerinde tıkanıklık olabilir, bu da onu kısırlığın yaygın nedenlerinden biri haline getirir.

Fallop tüplerinde bir tıkanıklık üç kısımdan herhangi birinde meydana gelebilir: proksimal kısım (uterus yakınındaki tüpün ucu), distal kısım (yumurtalığın yakınında, sonunda) veya orta kısım.

Bir kadının tüplerinin tıkalı veya hasarlı olup olmadığını anlaması kolay değildir. Ancak belirtileri ve semptomları aramak, bir doktora gitmeniz gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Fallop Tüpleri Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle, tıbbi müdahale olmadan fallop tüpü tıkanıklığını teşhis etmek zordur. Bununla birlikte, vücudunuz sorunu tanımlamanıza yardımcı olabilecek bazı işaretler gösterecektir.

Alt karın bölgesinde hafif veya şiddetli ağrı yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar bu ağrıyı sadece adet döngüsü sırasında yaşayabilir, ancak diğerlerinde ağrı kalıcı olabilir.

Diğer birkaç belirti, idrar yaparken veya ilişkide ağrılı dönemler, vajinal akıntı ve ağrı olabilir. Ağrı uzun süre devam ederse, teşhis için doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

  1. Treating blocked fallopian tubes; Harvard Health Publishing, Harvard Medical School
  2. M. Patil; Assessing tubal damage; Journal of Human Reproductive Sciences (2009)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir