Evde Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? 15 Hamilelik Belirtisi

Test Yapmadan Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım

Gebelik nasıl anlaşılır? Hamile olduğunu nasıl anlarsınız? Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar? Kesin hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik nasıl anlaşılır? Günüm geçmeden hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamile olduğunu nasıl anlarsın test yapmadan? Adet zamanı gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım?

Evde yapılan bir hamilelik testi veya hastanede yapılan bir test hamileliğinizi doğrulamanıza yardımcı olabilir. Ancak gebelik testi yapmadan önce hamile olup olmadığınızı bilmek isteyebilirsiniz. Adet gecikmesinden ve göğüslerde hassasiyet gibi vücudunuz hamile olduğunuzu gösteren bazı işaretler gösterebilir.

Bu yazıda, hamile olduğunuzu gösteren bazı olası belirtiler ve semptomları listeledik. Tüm kadınların kesin olarak tecrübe ettiği tek belirti adet gecikmesi iken, diğer hamilelik belirtileri herkes tarafından deneyimlenebilir veya edilmeyebilir. Bu nedenle, bu semptomların bir kısmını veya tamamını fark ederseniz, hamileliği belirlemek ve sadece bu semptomlara güvenmemek için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Hamile Olabileceğinizi Gösteren 15 Belirti

Aşağıda, hamile olduğunuzda vücudunuzun verebileceği bazı belirtiler bulunmaktadır. Bazı kadınlar bu semptomların birkaçına veya tümüne sahip olabilirken, bazılarında hiç olmayabilir.

1. Adet gecikmesi

Bu olası gebeliğin ilk işaretidir.

Bununla birlikte, ani kilo alımı veya kilo vermek, kontraseptiflerin (doğum kontrolü) düzenli kullanımı, stres veya aşırı egzersiz, yeme bozuklukları veya herhangi bir jinekolojik problem gibi diğer nedenlerden dolayı adet gecikmesi olabilir. Bu nedenle, evde hamilelik testi yapmalı veya kesin olarak hamile kaldığınızı öğrenmek için adet gecikmesinden yaklaşık yedi ila on gün sonra bir doktora danışmalısınız.

2. Lekelenme

Son adet kanamasından bir veya iki hafta sonra birkaç damla kan fark ederseniz, bu implantasyon kanaması olabilir. Embriyo rahim duvarına implante edildiğinde lekelenme meydana gelir. Ancak başka nedenlerle de olabilir ve lekelenmenin özellikle implantasyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek kolay olmayabilir. Ayrıca, tüm kadınlar lekelenme yaşamaz.

3. Bulantı ve kusma

Bazı kadınlar gebe kaldıktan sonraki üç hafta içinde bulantı ve sabah bulantısına sahip olabilirler. Koku, tat ve hatta yemek düşüncesinde mide bulantısı hissedebilirsiniz. Hormon seviyelerinin yükseldiğine ve vücudunuzun hamilelik için hazırlandığına dair olası bir işaret olabilir.

Tüm kadınlar hamilelik sırasında bu kadar erken değildir ve bazılarında ilk ayda hiç olmayabilir.

4. Kabızlık ve şişkinlik

Kadınlar, sindirim sürecini etkileyen gastrointestinal sistemdeki düz kas dokusunu gevşeten yükselen progesteron seviyeleri nedeniyle gaz, şişkinlik, kabızlık ve aşırı geğirme yaşayabilirler. Bu, küçük öğünlerden sonra bile kendinizi dolu hissetmenize neden olabilir.

Şişkinliğin tek nedeni hamilelik değildir. Hazımsızlık, asitlik gibi ebeplerle de bu hissi yaşayabilirsiniz.

5. Göğüslerde ağrı ve karıncalanma

Birkaç kadın göğüslerinde ağrı ve hassasiyetten şikayetçidir. Areolalar ve meme uçları koyulaşabilir ve meme uçlarının etrafında küçük lekeler olabilir. Areola çevresinde sivilce benzeri beyaz lekeler de görebilirsiniz.

Göğüslerdeki bu değişikliklerin hamilelik yerine PMS (adet öncesi sendrom) belirtisinin bir belirtisi olduğu söylenebilir veya tersi de geçerlidir.

Bakınız: Gebelikte Göğüs Ucu Koyulaşması

6. Sık idrara çıkma

Bazı durumlarda, hormonal değişiklikler kan akışını ve su tutulmasını artırabilir. Mesaneyi öncekinden daha sık doldurabilir. Ayrıca, büyüyen uterus mesaneye baskı uygulayarak sık idrara çıkmaya neden olur.

Bu işaret, özellikle soğuk iklimde doğal olarak idrar açıkma isteğinizi arttırdığında, kış aylarında kafa karıştırıcı olabilir. Sık idrara çıkmanın diğer bazı nedenleri idrar kaçırma ve aşırı aktif mesane olabilir.

7. Sırt ağrısı

Beliniz adet öncesi ve sırasında olduğu gibi ağrıyabilir. Ağrı sakroiliak eklem çevresinde görülür.

Bununla birlikte, sırt ağrısı, adet döneminiz boyunca da olduğundan, yanıltıcı olabilir ve hamileliğinizin açık bir göstergesi olmayabilir.

8. Baş Ağrıları

Baş ağrıları ayrıca hamilelik belirtileri olabilir ve belki de gebelik döneminin başlarında yaşanabilir. Ancak baş ağrıları o kadar geneldir ki, hamileliğin bağımsız bir semptomu olarak kabul edilemezler. Diğer hamilelik belirtilerini kontrol edebilir ve hamileliği belirlemek için baş ağrılarıyla aynı zamanda meydana gelip gelmediklerini görebilirsiniz. Baş ağrısı çok sık veya şiddetli ise, bir doktora danışın.

9. Sinirlilik veya ruh hali değişimleri

Beyindeki nörotransmitter veya kimyasal haberci seviyelerini değiştiren hormonal değişiklikler nedeniyle aşırı duyarlı, hassas ve ağrılı hissedebilirsiniz. Bu hem olumlu hem de olumsuz duyguların artmasına neden olabilir. Ancak bu tür duygular PMS (adet öncesi sendrom) semptomlarınız gibi olabilir ve hamileliğin belirlenmesine yardımcı olmayabilir.

10. Gıda isteksizlikleri veya aşermek

Bazı yiyeceklere aşermek veya bazı kokulardan kaçınmak hamilelik belirtisi olabilir. Hamileyken bazı gıdalardan tiksinme de olabilir.

11. Yorgunluk ve uykusuzluk

Artan progesteron seviyeleri, bulantı ve sık idrara çıkma, uykusuzluğa ve yorgunluğa neden olabilir. İkinci üç aylık dönemde enerjik hissedebilirsiniz ve yorgunluk üçüncü üç aylık dönemde geri dönebilir.

Stres, depresyon, kötü uyku alışkanlıkları veya ilaçlar gibi diğer nedenlerden dolayı uykusuzluk veya uykusuzluğunuz olabilir.

Bakınız: 7 Hamilelik Belirtisi

12. Palmar eritem

Bazı durumlarda, avuç içlerinde kırmızı avuç içi olarak da adlandırılan kızarıklık fark edebilirsiniz. Kadınlarda anormal estradiol (bir kadın cinsiyet hormonu) seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bunun diğer bazı nedenleri genetik, karaciğer hastalıkları, otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar veya diğer yaşam tarzı değişiklikleri olabilir.

13. Burun tıkanıklığı

Artan hormonal seviyeler ve kan üretimi burun deliklerindeki mukoza zarlarını etkileyebilir ve şişmesini, kurumasını ve kanamasına yol açabilir. Bu nedenle burun akıntısı veya burun tıkanıklığına neden olabilir.

Tıpkı baş ağrısı gibi, burun tıkanıklığı da genel bir semptomdur ve hamileliğe özgü değildir. Bu nedenle, bunu diğer hamilelik belirtileri ile birlikte kontrol etmeniz gerekir.

14. Cinsel isteğin azalması

Araştırmalar, bazı hamile kadınların cinsel isteklerinin ilk üç ayda düştüğünü ve hamilelik ilerledikçe giderek azaldığını gözlemlediğini göstermektedir. Bununla birlikte, kanıtlar geriye dönüktür.

Bakınız: Hamile Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

15. Akne

Hormonal aktivitedeki artış, tıpkı adet döneminde olduğu gibi sivilcelere neden olabilir.

Yukarıda listelenen semptomlar hamilelik belirtileri olabilir. Ancak diğer sağlık nedenlerinden dolayı da ortaya çıkabilir. Ayrıca, bu semptomlardan herhangi birine sahip olmayabilir ve hala hamile olabilirsiniz.

Daha önce bahsettiğimiz belirti ve bulgular sadece hamilelikle ilgili olmayabilir. Ayrıca adet döneminizin başlangıcını gösterebilir veya başka tıbbi durumlar önerebilirler. Hamile olup olmadığınızı bilmenin kolay ve etkili bir yolu, bu yukarıda bahsedilen belirtileri fark ederseniz evde yapılan bir gebelik testi alıp denemektir. Veya, bir doktor randevusu planlayabilir ve hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kan testi yaptırabilirsiniz.

Hamileyken bu belirtilerden herhangi birini gözlemlediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümündeki deneyiminizi bize bildirin.

Kaynaklar:

  1. Frequent urination; Rush University Medical Center
  2. Common Discomforts During Pregnancy; Beaumont Health
  3. What happens during prenatal visits; NIH (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir