Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Adım Adım

Ailenize yeni bir birey dahil etmeyi planlıyorsanız ve korunmasız ilişkiye girdiyseniz, vücudunuzda bazı hamilelik belirtileri gözlemledikten sonra eczaneden evde yapılan gebelik testlerinden alarak, hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Gebelik testleri, idrarda HCG hormonun varlığını tespit eder. HCG hormonu, gebelik hormonu olarak da bilinir ve hamile kaldıktan bir süre sonra vücutta bu hormon üretilmeye başlanır. Evde yapılan gebelik testleri, idrarınızdaki HCG miktarını ölçer ve buna göre pozitif veya negatif sonuç verir.

Hamilelik testleri, hamile kalıp kalmadığınızı öğrenmenin en hızlı yoludur. Ancak, evde yapılan tüm idrarda gebelik testleri doğru sonuç vermeyebilir. Eğer daha önce hiç gebelik testi denemediyseniz, tüm adımları doğru uygulamanız için bu yazımızda size rehberlik edeceğiz.

Evde gebelik kiti kullanarak yapabileceğiniz idrar testinin kullanım prosedürü aslında oldukça basittir. Test, HCG hormonunu tespit eder. Döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunduktan hemen sonra bu hamilelik hormonu üretilir. İdrarınızda HCG hormonu varsa, test sonucu hamile olduğunuzu gösterecektir ve pozitif çıkacaktır.

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik testinin doğru zamanda yapılması, testin doğru sonuç vermesini büyük ölçüde etkiler. Birçok kadın, hamile olup olmadığını öğrenmek için acele eder ve ilişkiden sonra gebelik testi alarak negatif sonuçla karşılaşır. Ancak, ilişkiden hemen sonra yapılan gebelik testi doğru sonuç vermez. Bu testlerin HCG hormonunu tespit etmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir.

Eğer adet gecikmesi varsa, bir ya da birkaç haftalık adet gecikmesi sonrası yapılan gebelik testinden doğru sonuç alabilirsiniz. Bu süreçte kanda HCG hormonu miktarı azalır ve adet gecikmesinden bir hafta sonra testin doğru sonuç verme olasılığı daha yüksektir.

Gebelik Testi Yaparken İzlenmesi Gereken Adımlar

Evde yapılan gebelik testleri için izlemeniz gereken basit adımlar ve dikkat edilmesi gerekenler, aşağıdaki detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

1. Son kullanma tarihini kontrol edin:

Eğer evde yapılan hamilelik testlerinden kullanarak hamile kalıp kalmadığınızı öğrenmek  istiyorsanız; hamilelik testi alırken son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin.

 • Daha yeni tarihli gebelik testleri daha iyi sonuç verir.
 • Üretim ve sona erme tarihlerini kontrol edin. Yine kutuda aşınma veya yıpranma olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz.
 • Evde gebelik testi depolamak yerine, her zaman eczaneden yeni gebelik testi almanızı tavsiye ediyoruz.

2. Testi sabah yapın:

Gebelik testini sabah yapmak, en etkili sonuç almanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, idrarda HCG seviyelerinin sabahları en yoğun seviyelerde olmasıdır.

3. Talimatları dikkatlice okuyun:

Hamilelik testini yapmadan önce paketinde yazan talimatları dikkatlice okuyun.

 • Farklı marka gebelik testleri değişik özelliklere sahip olabilir ve kullanımı da farklılık gösterebilir.
 • Hamilelik testi üzerindeki idrar toplama bölmesi, bekleme süresi veya sonuçları gösteren semboller her markada farklı olabilir.

4. Simgeleri öğrenin:

Hamilelik testi sonucunu anlamak için paket üzerinde belirtilen sembollere bakmanız gerekir. Sonuçları gösteren sembollerin ne anlama geldiğini inceleyin. Eğer bu sembollere dair şüpheleriniz varsa, paket içerisindeki numarayı arayabilirsiniz.

5. Kendinizi zihinsel olarak hazırlayın:

Evinizde hamilelik testi yapmadan önce karışık duygular hissedebilirsiniz. Bu testin sonucunun sizi nasıl etkileyeceğini merak edebilir ve endişelenebilirsiniz. İlk hamilelik testi denemenizde gergin veya sinirli olabilirsiniz.

 • Hamilelik testini yapmadan önce kendinizi zihinsel olarak iyi hazırlayın.
 • Eşinizle veya arkadaşlarınızla konuşarak, korkularınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Sonuç ne olursa olsun, gebeliğin doğal bir süreç olduğunu anlamanız önemlidir.

6. Talimatları uygulayın:

Test yöntemi ne olursa olsun, tüm talimatları doğru bir şekilde uyguladığınıza emin olun.

Gebelik kitlerinin idrar örneği alma yöntemleri farklı olabilir. Bazıları plastik bir kap içine idrar örneği alınarak, bazıları üzerine idrar yapılarak, bazıları ince bir çubukla birkaç damla akıtarak yapılabilir.

 • İdrarınızı yaparken, zaman çizelgesi hakkında verilen yönergeleri doğru izlediğinize emin olun.
 • Markaların bekleme süresi değişiklik gösterebilir.

7. Sonucu bekleyin:

Hamilelik testini belirtilen talimatlar doğrultusunda tamamladıktan sonra, çubuk üzerindeki sonucu okumak için temiz bir yüzeye yatay bir şekilde yerleştirin.

 • Bekleme süresi, genelde 1 ila 5 dakika arası olur. Gebelik kiti üzerinde belirtilen süre kadar beklemeniz önemlidir.
 • Bekleme süresi boyunca panik yapmayın. Bazı hamilelik testlerinin 10 dakika içerisinde doğru sonuç verdiği söylenmektedir.
 • Çoğu kadın hamilelik testi sonucunu endişeli ve sinirli bir şekilde beklemektedir. Sakin olmalı ve süreyi takip etmelisiniz.

8. Sonucu kontrol etmek:

Bekleme süresi dolduktan sonra, sonuçlarını kontrol edin.

 • Gebelik kiti üzerindeki semboller markadan markaya değişiklik gösterebilir. Genelde kit üzerinde iki çizgi görünmesi pozitif sonuçtur.
 • İlk çizginin yanındaki ikinci çizgi hafif belirginse, pozitif olarak düşünebilirsiniz. Bu, testin idrarda HCG hormonlarına rastladığını gösterir.

Evde hamilelik testi yaptıktan sonra, aldığınız sonuç hayatınızda önemli bir değişime yol açabilir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, pozitif sonuç sonrasında ailelerine katılacak yeni üyenin heyecanını yaşarlar.

Kadınlar, gebe kaldıklarını öğrendikten sonra, vücutlarında meydana gelecek değişiklikler hakkında ilk başlarda endişelenebilirler. Ya da negatif sonuç almak, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Burada, akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır:

Gebelik Testinin Pozitif Çıkması:

İdrar örneği ile yapılan hamilelik testi pozitif sonuç verirse, doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz, hamilelik testi sonucunu onaylamak için kan testi yapılmasını önerebilir. Çoğu durumda, gebelik testinin doğru sonuç verip vermediğinden emin olmak için idrar tahlili de yapılabilir.

Gebelik Testinin Negatif Çıkması:

Eğer adet gecikmesi varsa ve evde yaptığınız hamilelik testi negatif sonuç veriyorsa, bir süre daha bekleyin ve yeniden testi yapın. Bazen, gebelik kitleri yanlış sonuç verebilir. İkinci hamilelik testinde de sonuç negatif çıkarsa, doktorunuzdan randevu alın. Adet gecikmesinin altında yatan bir sağlık sorunu olabilir.

Hamilelik, bir kadın için heyecan verici bir deneyimdir. Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra stres, anksiyete, sevinç, umutsuzluk gibi karışık duygular hissedebilirsiniz. Ancak, karnınızda büyüyen ve gelişen bebeğiniz için öncelikle sağlıklı alışkanlıklar kazanmaya ve yaşam tarzınızı da olumlu yönde değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Eğer gebelik ile ilgili aklınıza takılan sorular veya endişeleriniz varsa, mutlaka doktorunuza danışın. Hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için doğru kararlar verin. Hamile kaldıktan sonra meydana gelecek fiziksel değişikliklerin yanı sıra, duygusal yönden de değişiklikler söz konusu olacaktır.

Ani ruh değişimleri olabilir. Bu gibi durumlarda, eşinizin ve dostlarınızın yardımını almaktan çekinmeyin. Onlarla endişeleriniz ve diğer duygularınız hakkında konuşarak rahatlamaya çalışın. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir