Erken Yaşta (Adölesan) Gebelik Nedir ve Riskleri Nelerdir?

Adölesan Gebelik Nedir?

Çocukluk ile erişkinlik arasındaki döneme “adölesan” denir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından adölesan yaş aralığı 10 ila 19 olarak tanımlanmıştır. Bu yaş aralığındaki gençler hem psikolojik hem de fiziksel gelişimlerini henüz tamamlamamışlardır.

Adölesan gebeliklerde en büyük sorun anne adayının psikolojik ve fiziksel açıdan henüz doğum yapmaya ve doğumdan sonra bebeğin bakımını üstlenmeye hazır olmamasıdır.

Adölesan gebelerde görülen anne ve bebek ölümleri ile doğum ve doğum sonrası komplikasyonları, 20-29 yaş aralığındaki anne adaylarına oranla daha fazladır. Erken yaştaki gebelikler, hem anne hem de bebek sağlığı açısından ciddi problemlere yol açabilir.

Adölesan Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

Adölesanlarda kalça, kemik ve kas gelişimi henüz tamamlanmamış ve yetişkin ölçülere ulaşmamıştır. Bu nedenle doğum sırasında bazı komplikasyonlar oluşabilir ve doğum oldukça zor gerçekleşebilir.

Zor doğumun sonucu olarak, adölesan annede hamilelikten sonra idrar ve dışkı kaçırma görülebilir. Ayrıca genç annelerde kansızlık (anemi), erken ve düşük doğum, gebelikte görülen hipertansiyon ve sezaryen doğum oranı 20’li yaşlardaki annelere kıyasla daha yüksektir.

Erken Yaşta (Adölesan) Gebelik Bebeği Nasıl Etkiler?

Adölesan gebeliklerdeki en büyük sorun bebek ölümleridir. Bilimsel araştırmalara göre; 15 yaş altı gebeliklerde görülen bebek ölümleri, 20 yaş altındaki kadınlara kıyasla çok daha fazladır. Aynı zamanda erken yaştaki gebeliklerde, erken doğum ve bebeğin düşük kiloda dünyaya gelme sıklığı daha fazladır.

Düşük kilo ile dünyaya gelmek, bebekte birtakım nörolojik problemlerin görülmesine neden olabilir. Bu nörolojik rahatsızlıklar, ilerleyen dönemlerde çocukta zeka geriliği ve epilepsi gibi birtakım hastalıkların ortaya çıkması ile sonuçlanabilir.

Erken yaşta evlenmek ya da cinsel ilişkide bulunmak adölesan gebeliği de beraberinde getirmektedir. Bu tür gebelikler sonucunda hem annenin hem de bebeğin sağlığı tehlikeye girmektedir. Bunun haricinde adölesan gebelikler annede fiziksel ve psikolojik açıdan kalıcı hasarlar oluşturabilir.

İstenmeyen sonuçları önlemek ve adölesan gebeliklerin önüne geçebilmek için, bir uzmandan gebelikten korunma yöntemleri hakkında iyi bir eğitim alınması gereklidir. Bu eğitimler sayesinde adölesan dönemde görülen hamileliklerin önüne geçilebilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir