Erken Doğumda Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Erken Doğumda Ortaya Çıkabilecek Problemler

Prematüre bebek dünyaya getiren anneler, prematüre doğum hakkında detaylı bilgi sahibi olmalılar ve bebeklerinin karşılaşabilecekleri her türlü risk için ekstra dikkat etmeliler. Ancak, erken doğum komplikasyonları çocuk büyüdükten sonra ortaya çıkabileceği gibi, yıllar sonra da bu risklerin görülmesi olasıdır.

Öncelikle, size iyi bir haber verelim. Tüm prematüre bebekler, yani erken doğan bebeklerde erken doğuma bağlı olarak komplikasyonlar görülmez. Eğer bebeğiniz gebeliğinizin 32.haftasından sonra doğmuş ise, bu özellikle doğrudur. Bebeğin hayatta kalma şansı, gebeliğin 28.haftasından sonra daha yüksektir. Gebeliğin 25.haftası gibi erken doğan bebeklerin de hayatta kalma şansı vardır. Bu, modern tıbbın mucizesidir.

Erken Doğumda Görülen Kısa Vadeli Problemler:

Bebeğinizin doğumunu takip eden günlerde veya haftalarda, prematüre bebeklerde aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşılabilir:

1. Solunum Güçlükleri:

Prematüre bebeklerde karşılaşılan en büyük sorun, solunum güçlüğüdür. Akciğer, anne karnındaki bebekte en son olgunlaşan organlardan biridir. Eğer bebek, akciğerleri tamamen işlevsel olmadan doğarsa, solunum problemleri ile karşılaşabilir. Özellikle gebeliğin 35.haftasından önce doğan bebeklerde solunum güçlükleri daha çok görülür. Uygun oksijen alımının olmamasından, vücudun diğer organları da etkilenebilir.

2. Kalp Sorunları:

Patent Duktus Arteriozus (PDA) ve düşük kan basıncı (hipotansiyon); prematüre bebeklerin karşılaştığı en yaygın kalp sorunlarıdır. Eğer PDA tedavi edilmezse, kalbe aşırı kan akışına ve kalp yetmezliğine neden olabilir.

3. Beyin Sorunları:

Eğer bebek gebeliğin 28.haftasından önce doğarsa, intraventriküler kanama (beyin kanaması) gelişme riski vardır. Neyse ki, çoğu beyin kanaması hafiftir ve zamanla düzelir. Ancak, bebekte ağır beyin kanaması oluşursa, kalıcı beyin hasarı ile sona erebilir. Bazı beyin kanamaları sorunlarını gidermek için ameliyat gerekebilir.

4. Vücut Isısını Yönetmede Zorluk:

Çoğu prematüre bebek, vücut yağlarından yoksundur. Bebeğin derisinin altında yağ dokusu oluşumunun henüz tamamlanmamış olması, prematüre bebeğin vücut sıcaklığını kontrol altına almayı imkansız hale getirir. Bu nedenle, çoğu erken doğan bebekte vücut ısısı hızla düşme eğilimindedir. Eğer bebeğin vücut ısısı çok düşük ise, bebekte hipotermi riski vardır. Hipotermi, bebeğin kan şekeri seviyelerinde düşme yapabilir. Birçok prematüre bebeğin kuvöz içine yerleştirilmesinin nedeni de budur.

5. Gastrointestinal Problemler:

Prematüre bebeklerde nekrotizan enterokolit (NEK) gelişme riski daha fazladır. Bu potansiyel olarak ciddi bir durumdur. Öncelikle prematüre bebekler beslenmeye başladığında oluşur. Anne sütüyle beslenen prematüre bebeklerde nekrotizan enterokolit gelişme riski daha düşüktür.

6. Kan Sorunları:

Prematüre bebeklerde anemi ve yenidoğan sarılığı gibi kanla ilgili problemlerin görülme riski vardır. Bu iki sağlık sorunu, erken doğanlarda yaygın görülür ve küçük bir tıbbi müdahale gerekir.

7. Zayıf Bağışıklık Sistemi:

Çoğu yenidoğan zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir. Ancak, prematüre bebekler için bu hayatı tehdit edici durumlara yol açabilir. Basit bir enfeksiyon, erken doğan bebeği hastaneye götürmek için yeterli sebeptir. Bu yüzden, prematüre bebekler genellikle bağışıklık sistemi gelişene kadar ayrı bir odada tutulur.

Prematüre bebeklerde ortaya çıkabilecek bazı uzun vadeli komplikasyonlar, yazımızın devamında yer almaktadır.

8. Serebral Palsi:

Serebral palsi; prematüre bebekler arasında son derece yaygın bir hastalıktır. Düşük kas tonusu, hareket güçlüğü ya da beynin zayıf kan dolaşımı ve düşük oksijenden muzdarip olmasından dolayı duruş problemleri gibi semptomlar görülebilir.

9. Gelişim Geriliği:

Eğer prematüre bebek dünyaya getirdiyseniz, bebeğinizi zamanında doğmuş bebeklerle karşılaştırmaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü erken doğan bebeklerde gelişimsel gecikmeler olabilir. Ayrıca okul döneminde öğrenim güçlüğü olması muhtemeldir.

10. Görme Sorunları:

Prematüre retinopatisi; gebeliğin 30.haftasından önce doğan prematüre bebeklerde karşılaşılan bir başka sorundur. Eğer fark edilmezse, retina dekolmanına neden olabilir.

12. İşitme Sorunları:

Prematüre bebeklerde işitme kaybı riski vardır. Bu nedenle, hastaneden ayrılmadan önce bebeğinize işitme kontrolü yapıldığına emin olun.

13. Kronik Sağlık Koşulları:

Erken doğan bebeklerde astım, sindirim sorunları, ani bebek ölümü sendromu, mide problemleri, acil tıbbi gözetim talep edebilecek periyodik enfeksiyonlar gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Yukarıdaki liste size sonsuz gibi görünmüş olabilir. Ancak, bu erken doğum komplikasyonlarının tüm prematüre bebeklerde görülmediğini hatırlatmakta önem vardır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir