Erken Doğum Riskinde Progesteron Tedavisi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Erken Doğumu Önlemek İçin Progesteron

Bebeğiniz, tüm gebelik dönemi boyunca anne karnındayken sağlıklı olacaktır. Ancak tüm kadınlar bebeklerini bu kadar uzun süre tutamaz. Erken doğum, çocukta birçok gelişim sorununa yol açabilir.

Doktorunuz erken doğumlardan (preterm doğum) kaçınmak için Progesteron dozları önerebilir. Ama kullanmak ne kadar güvenli? Preterm doğum için Progesteron hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız, okumaya devam edin.

Progesteron Nedir?

Tipik kadınlık hormonu olan progesteron hamilelik sırasında çok önemli bir rol oynar. Vücuttaki çeşitli hayati fonksiyonları uyarmaya yardımcı olur. Yumurtalıklarınız ve adrenal bezleriniz, vücudunuzun gebe kalmaya ve hamileliğe hazırlanmasını sağlayan hormonu üretir. Ayrıca aylık adet döngünüzü düzenler ve cinsel arzuyu teşvik etmeye yardımcı olur.

Erken Doğum ve Progesteronün Rolü

Hamileliğin erken döneminde Progesteron rahim büyümenize yardımcı olur ve sizi şiddetli kasılmalardan korur. Hamileliğinizin ilk günlerinde tekrarlayan kasılmalar yaşarsanız, genellikle düşük yapmaya neden olabilir. Gebeliğin ilerleyen aylarında progesteron iğneleri anne sütü üretimine yardımcı olur ve akciğer sağlığınızı iyileştirir. Sonuç olarak, akciğeriniz büyüyen fetüse yeterli miktarda oksijen sağlar.

Erken Doğumu Engellemek İçin Progesteron Tedavileri

1. Vajinal progesteron:

Rahminizde tek bir bebek taşıdığınızda vajinal progesteron erken doğum riskini azaltır. Kısa bir rahim ağzı olması durumunu tedavi eder ve sağlıklı bir doğuma adım atmanıza yardımcı olur.

2. Progesteron çekimleri:

Zaten düşük veya erken doğum geçmişiniz varsa, doktorunuz size Progesteron iğnesi yaptırmanızı önerebilir. Erken doğum riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

Ancak ikiz ve üçüz taşıdığınızda, doktorlar size progesteron tedavisi yaptırmanızı asla tavsiye etmeyebilir. Preterm doğum için progesteron enjeksiyonunun gerekli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Progesteron İğnelerinin Ayrıntıları

17 alfa-hidroksiprogesteron kaproat (17P) olarak da adlandırılan progesteron iğneleri, erken doğum riskinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Önceki gebeliğinizde kendiliğinden erken doğum yaptığınız için, doktorunuz bu hamileliğiniz için Progesteron aşısı yaptırmanızı önerebilir.

Spontane terimi, doğum eyleminizin herhangi bir ilaç veya yöntem alınmadan aniden başladığını ifade eder. Bebeğinizi taşıyan kese aniden kırılır ve doğum sancıları yaşamaya başlanır.

Doktor, 16 haftalık ila 24 haftalık hamileliğiniz arasında erken doğumu önlemek için Progesteron iğnelerine başlar ve 37. haftaya gelene kadar haftada bir defa iğne olmanız gerekir. Araştırmacılar, Progesteron iğnelerinin erken doğum riskini aşmanıza yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır. Doktorlar şırınga ve iğne kullanarak kalçanızdaki iğneleri yapabilirler.

Progesteron Fitilleri Nelerdir?

Progesteron almanın diğer yollarından biri vajinal yerleştirmedir. Üç formda gelir: tablet, jel ve fitil. Bu tür fitilleri vajinanızdan alırken herhangi bir acı olmayabilir.

Fitili 10 haftaya kadar günde iki kez veya üç kez vajinaya yerleştirmelisiniz. Zamanın kademeli olarak geçmesiyle Progesteron fitilleri çözülür. Erken doğumu önlemek için oldukça güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Progesteron Fitillerinin Yan Etkileri

Progesteron fitilleri, rahim astarınızı değiştirerek çalışan kadınlık hormonunu içerir. Progesteron fitillerinin yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır:

1. Kusma:

Progesteron fitillerinin en yaygın yan etkilerinden biri kusmadır ve ayrıca şiddetli mide bulantısı ve mide ağrısı yaşayabilirsiniz. Şişkinlik nedeniyle karın krampları yaşayabilirsiniz. Bazı hamile kadınlar da şiddetli kabızlıktan muzdariptir.

2. Vajinal Kanama:

Progesteron fitilleri alımıyla pelvik kramp ve hafif vajinal kanama da yaşayabilirsiniz. Fitili vajinanıza yerleştirdiğinizde yanma hissi veya tahriş de hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz hassaslaşır ve sürekli baş ağrılarından muzdarip olursunuz.

3. Aşırı Yorgunluk:

Progesteron fitillerinin alınması sizi aşırı yorgun, öfkeli ve karamsar hissettirebilir.

4. Şiddetli Depresyon:

Progesteron fitillerinin aşırı alımı zihinsel durumunuzu kötüleştirebilir ve kendinizi depresyonda hissetmenize neden olabilir.

5. Serebrovasküler Değişiklikler:

Bu olumsuz etkileri nadiren hissedebilirsiniz. Ancak hamilelikte serebrovasküler değişikliklerin yaygın belirtilerinden bazıları konuşma güçlüğü, ani kusma ve baş dönmesi, kol veya bacakta güçsüzlük veya felç geçirmedir. Bu sağlık sorunlarından herhangi birinde derhal tıbbi yardım alın.

6. Kan Pıhtıları:

Nadiren, Progesteron fitillerinin olumsuz bir etkisi olarak kanın pıhtılaşmasını yaşayabilirsiniz. Kan pıhtılarının yaygın semptomlarından bazıları kanlı öksürük, şiddetli göğüs ağrısı ve nefes almada güçlüğü içerebilir.

Erken Doğumu Önlemenin Doğal Yolları

Aşağıdaki basit ipuçlarını izleyerek sağlıklı bir doğum için hazırlanın:

1. Aktif Olun:

Hamilelikte, sağlıklı kas gücünü korumak için hafif aktiviteler yapmaya çalışın.

Düzenli olarak egzersiz yapan biriyseniz, hamilelik döneminde kendinizi belirli hafif egzersizlere devam ettirmeye çalışın.

Son üç aylık dönemde ağırlık kaldırma veya yüzme gibi yorucu fiziksel aktiviteler yapmaktan kaçının.

Karnınızın alt kısmına daha az baskı uygulayan egzersizler yapın.

2. Hijyen Kurallarına Uyun:

Hamileliğin ilerleyen aylarında, idrara çıkma dürtüsü artabilir. Bu nedenle, sizi idrar yolu enfeksiyonlarından koruyabileceği için hijyene oldukça önem vermelisiniz.

Zararlı enfeksiyonlar, fetal membranınızın aniden yırtılmasına neden olabilir ve erken doğum eylemine neden olabilir.

Pamuklu külot giyebilir ve her tuvaleti kullanışınızda antibakteriyel sabunla ellerinizi yıkayabilirsiniz.

3. Doğum Öncesi Vitaminler:

Sağlık sorunlarınızı eski haline getirmek ve erken doğum riskinin üstesinden gelmek için multivitamin kapsülleri almanız gerekebilir.

4. Dengeli Beslenin:

Vücudunuz, fetüsünüzün optimum büyümesi için sürekli olarak sağlıklı besinler ve mineraller almalıdır.

Tıp uzmanları, düzenli aralıklarla küçük öğünler yemenizi tavsiye edebilir. Üç büyük öğün yemek yerine, düzenli olarak günde 5 öğün yiyebilirsiniz.

Küçük öğünler yemek, hem sabah bulantılarının hem de erken doğum riskinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Ay Ay Beslenme

5. Düzenli İdrar Yapın:

İdrar yapma dürtüsü hissettiğinizde, sistite yol açabileceğinden tuvalete gitmekten çekinmeyin.

İdrar keseniz iltihaplanırsa, erken doğuma yol açan ani rahim kasılmalarını uyarabilir.

Doktor, hamilelik döneminde Progesteron fitilleri almanızı önerdi mi? Yan etkilerden herhangi birini yaşadınız mı? Bize buradan daha fazlasını anlatın!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir