Erkeklerde Kısırlık Hakkında Kısaca Bilgiler

Geleneksel olarak, bir çift gebe kalamıyorsa ve bebek sahibi olamıyorsa, suç kadında diye düşünülür. Ancak modern tıp teknolojisi sayesinde erkek kısırlığının kadın kısırlığı kadar yaygın olduğu ve ciddiye alınması gereken bir durum olduğu keşfedilmiştir.

Erkek kısırlığı, tüm kısırlık problemlerinin yaklaşık %40’ından sorumludur ve genellikle teşhis edilmesi en kolay kısırlık türüdür. Erkek kısırlığının nedenleri, erkek kısırlığının türleri ve erkek kısırlığının birçok tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Erkek kısırlığının birçok nedeni vardır ve erkeklerin eşlerini hamile bırakamadıkları altı ay ile bir yıl arasında kısırlık testi yaptırmaları önemlidir. Erkek infertilitesi, diyet, obezite, egzersiz, yanlış iç çamaşırı, cep telefonu kullanımı, sigara içmek veya çok fazla ısı üreten kucakta dizüstü bilgisayar kullanmak gibi basit bir şeyden kaynaklanabilir.

Bir erkeğin yaşı da doğurganlık oranlarında bir faktör oynayabilir. Bununla birlikte, tıkalı bir sperm kanalı veya düşük sperm üretimi gibi daha ciddi nedenler de olabilir. Erkek kısırlığı testi, bir sperm örneğinin analizini içerecek ve sperm kalitesi, miktarı, şekli ve hareketliliği incelenecektir.

Genellikle, yukarıda bahsedilenler gibi yaşam tarzı faktörleri, zayıf sperm fonksiyonunun suçlularıdır ve bu sorunlar, alışkanlıkları değiştirerek ve sperm kalitesini artıran belirli vitaminler ve yiyecekler ekleyerek kolayca düzeltilebilir.

Bu birçok erkek kısırlığı nedeni hakkında daha fazla bilgi edinin ve doğurganlığınızı iyileştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Ayrıca kısırlığın farklı nedenleri için en iyi tedaviler hakkında tavsiye alın. Ayrıca, yaşam tarzı faktörlerindeki değişiklikler sperm sağlığını iyileştirmek için yeterli olmadığında erkeklerin eşlerini hamile bırakmalarına yardımcı olabilecek özel erkek kısırlığı tedavileri de vardır.

Erkeklerde Kısırlık ve Psikolojik Etkileri

Birçok erkek kısırlık nedeniyle erkek gibi hissetmez. Ancak, durum böyle olmamalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, erkek kısırlığı, insanların fark ettiğinden çok daha yaygındır ve gebe kalmakta zorluk çekmek sizi daha az erkek yapmaz.

Duygular ve erkek kısırlığı hakkındaki makalelerimizi inceleyin ve yalnızca üreme sağlığınızı nasıl iyileştireceğiniz hakkında değil, aynı zamanda durumunuzdan olumsuz etkilenebilecek zihinsel sağlığınızı nasıl iyileştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bu süre zarfında eşinizle nasıl konuşacağınız ve gelecekte olacağı kesin olan çok sayıda doktor randevusu ve testi ile nasıl başa çıkacağınız hakkında ipuçları alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.