Erkeklerde Fazla Kilo Ve Obeziye Spermi Azaltır Mı?

Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği’nin 24. yıllık konferansında, Aberdeen Üniversitesi’nden Dr. Shayeb, araştırmasının vücut kitle indeksi (VKİ) yüksek olan erkeklerin daha az seminal sıvıya ve daha fazla sayıda anormal sperme sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

Katkı faktörü:

Dr. Shayeb, meslektaşları ile birlikte Aberdeen Doğurganlık Merkezinde kadın partnerleriyle birlikte doğurganlık tedavisi gören 5316 erkeğin spermini analiz etti. Shayeb’in ekibi, 2037 erkek katılımcının VKİ’lerine ilişkin verileri zaten olduğunu keşfetti ve bu, erkek obezitenin doğurganlık sorunlarına katkıda bulunan bir faktör olabileceği fikrine yol açtı.

Araştırmacılar, kadınlarda obezitenin doğurganlık sorunlarına yol açtığını uzun zamandır biliyordu ve ekip, erkek obezitesini infertilitede bir faktör olarak, araştırma için umut verici bir yol gibi göründüğünü düşünüyordu.

Bilim adamları, erkekleri VKİ’lerine göre zayıf olanlardan çok obez olanlara kadar dört gruba ayırdı. Araştırmacılar, VKİ ile semen kalitesi arasındaki bağlantıyı ararken alkol tüketimi, yaş, sigara dumanı, cinsiyetten uzun süre uzak durma ve toplumsal faktörler gibi sonuçları çarpıtabilecek diğer faktörleri dışlamak için çaba sarf ettiler.

Grup B’deki erkekler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlanan 20-25 ile tüm katılımcılar arasında en iyi VKİ’ye sahipti ve diğer gruplara göre en fazla sağlıklı sperm sayısına sahip oldukları bulundu. Semen hacmi de bu grupta en yüksek bulundu. Bu arada, grupların hiçbiri hareketli sperm veya sperm konsantrasyonu açısından herhangi bir istatistiksel farklılık taşımıyordu.

DNA Hasarı:

Araştırmacılar, sperm örneklerini DNA hasarı için analiz etmemeye karar verdiler ve çalışmayı IUI amacıyla yapılan normal semen analizleriyle sınırlandırdı çünkü tüm erkek katılımcılar bu tür bir analizin tedavileri sırasında en az bir kez yaptırdılar. Diğer çalışmalar, erkek obezitesi ile spermdeki DNA hasarı arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü.

“Bulgularımız diğer faktörlerden oldukça bağımsızdı,” dedi Shayeb, “ve partnerleriyle bir bebek için çabalayan erkeklerin önce ideal bir vücut ağırlığına ulaşmaya çalışmaları gerektiğini öne sürüyor gibi görünüyor. Bu, faydasına ek olarak genel refahları için sağlıklı bir VKİ şarttır. “

Shayeb, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin normal bir VKİ ve daha sağlıklı spermlere yol açabileceğini söylüyor.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir