Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar

Ergenlik dönemi; aktif büyüme ve fiziksel gelişme sürecinde cinsel, sosyal ve duygusal çatışmaların ortaya çıktığı bir dönemdir. Bu çalkantılı dönemde ergen bireyler aile ve sosyal yaşantısında yaşadıkları sorunları daha fazla önemserler ve aşırı stres altında olurlar. Bu noktada, ebeveynlere büyük bir görev düşmektedir. Çocuklarının ergenlik dönemini daha rahat atlatabilmeleri adına onlara destek çıkmalı ve aynı zamanda psikolojik destek olanağı da sağlamalılardır.

Ergenlik döneminde gençlerin sıkıntı yaptıkları sorunların başında; daha uzun veya daha kısa olmaları, obezite ve akne sorunlarının ortaya çıkması, adet düzensizlikleridir. Bu dönemde hormonal dengesizlikler, gençlerin ergenliği daha zor atlatmalarına neden olur. Tabi ergenlik depresyonu da bazı ergen bireylerde ortaya çıkabilmektedir. Kronik hastalıklar, diyabet, epilepsi ve romatizmal etkiler de ergenlik döneminde gençlere sıkıntı yaşatır.

Aile ve arkadaş çevresinden gelen baskılar, yoksulluk, şiddet, sorunlu ebeveynler, din, cinsiyet rolleri, etnik yargılar ve geçmişte yaşanan kötü olaylar, ergenlik döneminde bu travmaların yeniden baş göstermesine ve gençlerin ergenlikte daha agresif, depresyona meyilli olmalarına neden oluyor.

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki çekişmeler ve anlaşmazlıklar da ergenlikte gençlerin ebeveynlerine karşı daha mesafeli ve agresif olmasına neden olabiliyor.

Ergenlik döneminde karşılaşılan problemler arasında gençlerin kendilerine çevresinden izole etmesi geliyor. Yine bu dönemde gençlerin alkol ve sigara alışkanlıkları başlayabiliyor ve şiddet içeren davranışlar arasında olabiliyorlar.

Yetişkinler ergenliğe giren çocuklarına daha anlayışlı olarak, onları anlamaya çalışmalı ve gereken tüm desteği sağlamlılardır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir