Epiduraller ve Doğum Kolaylığı İçin Diğer Alternatifleri

Güzel neşe paketinizin gelmesi beklenen gün yaklaşıyor olabilir. İşte o zaman ağrı kesici ile ilgili sorular ve vızıltılar ortaya çıkmaya başlar. Epidural alacak mısınız? Doğumdan kaynaklanan rahatsızlığı hafifletmek için başka ne tür ağrı kesici ilaçlar var?

Özel an gelmeden önce, sizin için en iyi ağrı kesici seçeneği hakkında hamilelik bakımı doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Epidural:

Epidural, vücudun belirli bir bölümündeki ağrıyı engelleyen bölgesel veya “lokal” bir anestezidir. Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, kadınların en az %50’si doğum sırasında bu ağrı kesici yöntemi seçiyor. Epidural sırasında, bir kadının vücudunun alt kısmı bir şekilde uyuşur ve ağrının daha az şiddetli olmasına neden olur.

Seçebileceğiniz iki farklı epidural türü vardır. Biri hasta kontrollü epidural, yani kadın ağrı için ne kadar anesteziye ihtiyacı olduğuna karar veriyor; diğeri epidural ve spinal blok içeren yürüyen bir epiduraldir. Bu, bir kadının doğum sırasında biraz yürüyebilmesi için yeterli güce izin verebilir.

Spinal Blocks:

Sırtın alt kısmına bir seferlik bir dozda verilen başka bir bölgesel anestezik türüdür. Spinal Blockile anında rahatlama sağlanır. Genellikle bir kadının birkaç saat içinde bebeğini doğurması beklendiğinde, sezaryen ameliyatı yapılacaksa veya bebeği vakum veya forseps kullanarak doğurmak üzereyken kullanılır.

Opiatlar:

Opiatlar, dikkate alınması gereken başka bir seçenektir. Bu ilaçlar, kan dolaşımına giren sistematik ağrı kesici sağlar. Yaygın opiatların örnekleri arasında Demerol ve morfin bulunur. Bu, epidural olamayabilecek veya kaslarını tam olarak kontrol etmeyi ve doğum sırasında dolaşmayı tercih eden kadınlar için harika bir seçimdir.

Tüm kadınlar hangi ağrı kesici tedaviyi kullanmak istedikleri konusunda eğitimli bir şekilde karar verebilmelidir. Doğum ağrısı tedavisinin ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzu ziyaret edin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir