Epiduraller ve Bunların Arkasındaki Gerçekler Hakkında 3 Efsane

Epidural” kelimesi hamile kadınlar arasında pek çok yerde bahsedilmektedir. Ancak yaygın olduğu kadar, prosedürü çevreleyen birçok yanılgı vardır. Burada epiduraller hakkında insanların sahip olduğu en büyük üç yanlış anlama ve efsaneyi ele alacağız ve gerçeği anlamanıza yardımcı olacağız.

Efsane 1: Epidurallerin genellikle ciddi riskleri ve yan etkileri vardır.

Gerçek: Çok ciddi veya hayatı tehdit eden komplikasyonlar yaşayan kadınların yüzdesi %1 veya daha azdır. Çok nadiren, kadınlar enjeksiyonla ilgili sorunlar nedeniyle enfeksiyon geliştirir, sinir hasarı veya iç kanama yaşar. Bu yan etkiler neredeyse hiç duyulmamış bir şeydir ve birçok anestezist kariyerinin tamamını görmeden geçirir.

Daha yaygın olarak, kadınlar mide bulantısı, kaşıntı veya hipotansiyon (düşük tansiyon) yaşayabilir ve bunların tümü tedavi edilebilir ve anneye veya bebeğe kalıcı bir zarar vermez.

Efsane # 2: Epidural yerleştirmek çok acı vericidir.

Gerçek: Bir kadın önce epidural bölgesinde çok küçük bir iğne ile uyuşturulur. Bu da kısa bir rahatsızlık anıdır. Lokal anestezik bölgeyi uyuşturduğundan, epidural iğne ağrılı olmaktan ziyade yerleştirildiğinde daha çok baskı hissi verir.

Ayrıca, iğne kateter yerine yerleşene kadar (bir veya iki dakika) sadece oradadır ve sonra çıkarılır.

Efsane 3: Epiduraller işe yaramaz.

Gerçek: Doğum sırasında epidural alan kadınların tahmini %95’i rahatlama yaşıyor. Bir kadının ağrısını hiç dindirmeyeceği çok az zaman vardır. Bu genellikle hastanın veya bebeğin pozisyonunun bir sonucudur veya kateter doğru yerleştirilmediğinden ve sonuç olarak ilaç gitmesi gereken yere gelemedi.

Sonuç olarak: Epidural, doğum sırasında ağrıyı yönetmenin genellikle çok güvenli ve etkili bir yoludur. Bu nedenle kadınların yarısından fazlası bunları seçer.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir