Epidural Nedir ve Gerçekte Nasıl Yapılır?

Doğum yapan kadınların %60’ından fazlası epidural kullanıyor. Bu da onu en popüler ağrı tedavisi seçeneği yapıyor.

Peki tam olarak nedir?

Epidural, vücudun belirli bir bölümünde ağrının giderilmesini sağlayan bir bölgesel anestezi türüdür. Omurgadan vücudunuzun alt yarısına giden sinir uyarılarını bloke ederek çalışır.

Deneyimli bir anestezi uzmanı epiduralınızı yerleştirmelidir. Ancak bu gerçekleşmeden önce, doğum sırasında sulu kalmanızı sağlamak için IV sıvılar verilir.

Epidural aslında nasıl yapılır?

Tipik olarak anestezi uzmanı, enfeksiyon olasılığını azaltmak için belinizi bir antiseptikle silecektir. Ardından epidural bölgeye yakın bölgeyi lokal anestezi ile uyuştururlar. Epidurali yerleştirmek için yan yatarken sırtınızı kamburlaştırmanızı isteyeceklerdir. Konumlandırma, genel etkinlik için ve istenmeyen komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.

Bir sonraki adım, omuriliğinizin alt bölümünde kesin bir yere bir iğne ve ardından küçük bir tüp yerleştirmektir. İğne daha sonra çıkarılır, ancak tüp (veya kateter) kalır. Tüp, ilacın vücudunuza girmesine ve sürekli rahatlama sağlamasına izin verir. Bazı epiduraller, ilacın zamanlamasına ve akışına karar verebileceğiniz hasta kontrollüdür; diğerleri süreklidir.

Epidurallerde zamanlama çok önemlidir; aktif doğum yapana kadar verilemezler (en az 4 santimetre genişletilmiş). Ayrıca epidurallerin uygulanması zaman aldığından ve etki etmesi yaklaşık 20 dakika aldığından çok geç verilemezler. Doğum uzmanlarının en iyi zamanlama konusunda farklı fikirleri vardır. Bu nedenle tercihleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir