Epidural Doğumun Riskleri Nelerdir?

Çoğu kadın doğum sırasında rahatlamaya yardımcı olması için bir tür ağrı kesici ilaç seçer. spinal blocks, opiatlar ve en çok tercih edilen epidural bloklar dahil birkaç farklı seçenek vardır.

Epiduraller ve spinaller genellikle ağrıyı yönetmenin çok güvenli ve etkili yöntemleridir. Ancak bilmeniz gereken bazı olası riskler vardır:

1. Kan basıncında düşük veya ani düşüş

Bazı kadınlar epidural alırken düşük tansiyon yaşarlar veya spinal verildikten sonra kan basınçları aniden düşer. Bu yan etki yalnızca kadınların yaklaşık %14’ünde görülür ve genellikle hızlı bir şekilde çözülür. Kan basıncındaki değişiklik beraberinde bulantı ve baş dönmesini de getirebilir.

2. Omurga baş ağrıları

Epidural kateter içindeyken omurilik sıvısı çok fazla sızarsa, omurilik baş ağrısı denen şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Bu yan etki çok nadirdir, ancak epiduralin yerleştirildiği deliğe kendi kanınızdan bir miktar enjekte edilerek tedavi edilebilir.

3. Bebeğin kalp atış hızında düşüş

Annenin kan basıncının düşmesi veya doğumun uzun sürmesi ve zor olması nedeniyle bebeğin kalp atış hızı düşebilir ve bu da bebeği sıkıntıya sokar. Genellikle, çok kısa bir bölümdür ve kalp atış hızı normale döner, ancak bazen acil sezaryen yapılması gerekir.

4. Doğum yavaşlar veya durur

Epidural bir blok sizi tek bir noktayla sınırladığından, doğumu yavaşlatabilir veya durdurabilir. Bundan kaçınmak için, doğum yapacak kadınların yataktayken hareketlerini sürdürmek için pozisyon değiştirmeye devam etmelerini öneriyoruz.

Çoğu zaman, ilaçlı doğumun bu dört riskinin tümü, doktor veya anestezi uzmanı tarafından hızla düzeltilebilir. Sizin için doğru seçimi yapmak için doktorunuzla ilaçlı doğumla doğal doğum arasındaki fayda ve riskler hakkında konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir