Epidural Doğum Zararlı Mı? Yan Etkileri Var Mı?

Bugün doğum sırasında ağrının giderilmesini istediğini söyleyen kadınların çoğu epidural alacaklarını varsayıyor. Hastanede doğum yapan kadınların %50’sinden fazlası epidural istemektedir ve çoğu kadın bu ilacı ismen istemektedir.

Doğuma başlamak üzereyken, tüm ağrı kesici seçeneklerinizi bilmek kesinlikle önemlidir. En popüler seçenek olarak epidural kesinlikle kolay bir seçenektir. Bununla birlikte, kullanımının hem avantajlarını hem de dezavantajlarını anlamadan almayı planlamamalısınız.

Epidural Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Epidural anestezi, vücudun belirli bir bölgesinde ağrının hissedilmesini önleyen bölgesel anestezidir. Omurga alt bölgesinden gelen sinir uyarılarını bloke eder ve vücudun alt bölgesinde azalmış bir his yaratır. Lokal anestezidir ve sırtına iğne olarak verilir.

Epidurali almadan önce 1-2 litre intravenöz sıvı alacaksınız. Ayrıca biraz kan alacaksınız. Daha sonra, bir anestezi uzmanı epidural uygulayacaktır. Sizi uyuşturmak için lokal anestezi enjekte ederken ve epidural enjekte ederken, sırtınızı kamburlaştırmanız ve çok hareketsiz bir pozisyonda kalmanız gerekecektir. Uyuşturulduktan sonra, alt sırtta omuriliği çevreleyen uyuşmuş boşluğa bir iğne sokulacaktır. Küçük bir tüp daha sonra iğneden geçirilir ve iğne çıkarılır. Kateter daha sonra, ilacın periyodik olarak veya sürekli infüzyon yoluyla verilebilmesi için yerinde bırakılır.

Epidural Faydaları

Epiduralin kesinlikle kadına birçok faydası vardır. Doğumun yoğun ağrısını hafifletir ve doğum yapan kadının dinlenmesini sağlar. Bazı kadınlara daha olumlu bir doğum deneyimi ve doğum sırasında daha fazla kontrol hissi verebilir. Genellikle doğumunuz sırasında hala tetikte ve aktif kalmanıza izin verir. Doğum uzarsa, epidural bu dönemde güç toplamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Epidural Riskleri

Epidural doğum yapan kadın için fiziksel sorunlara neden olabilir. Kan basıncınızın aniden düşmesine neden olabilir. Epiduralin varsa, doğum geri kalanında kesinlikle sürekli olarak izlenmen gerekecek. Yatakta yan yatmanız gerekecek ve bir fetal monitörünüz olacak. Hareket etmediğiniz için doğum yavaşlayabilir ve bu, Pitocin dahil ekstra müdahaleye neden olabilir.

Doğumdan sonra kulak çınlaması, sırt ağrısı, mide bulantısı, idrara çıkma zorluğu ve şiddetli baş ağrıları gibi bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Epidural kesinlikle bebeği dışarı itmeyi daha zor hale getirebilir ve forseps, vakum ekstraksiyonu ve sezaryen dahil olmak üzere ekstra müdahale gerektirebilir. Doğumdan birkaç saat sonra uyuşmuş olabilirsiniz ve ya yatakta kalmanız ya da hareket etmek için yardım almanız gerekebilir.

Epidural Bebeğe Riskli Mi?

Bebek için sıkıntılar:

Epidural doğum sırasında bebeğe ulaşır. Bu, bebek için birkaç zorluğa neden olabilir. Solunum depresyonu olabilir ve fetal kalp atış hızı değişikliklerinde artış olabilir. Bebek ayrıca ilk doğduğunda emzirmeye alışmakta güçlük çekebilir.

Doğumdan önce tüm ilaç seçeneklerinizi anlamak, en bilinçli kararı vermenize yardımcı olabilir. Bunun sizin doğumunuz ve bebeğiniz olduğunu unutmayın – duygusal ve fiziksel iyiliğiniz ve bebeğiniz için en iyi hareket tarzının ne olacağına kendiniz karar vermelisiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.