Epidural Doğum ve Normal Doğum İstatistikleri

Ortalama olarak, daha fazla kadın ağrı kesici ilaç kullanmamaktansa epiduralı tercih ediyor. Bu gerçek muhtemelen çoğumuz için pek şaşırtıcı gelmeyecektir. 2008 yılında kadınların %61’inin epidural veya spinal anestezi aldığını ortaya koyan bir araştırma yapıldı.

Daha da ilginci, bu istatistiği farklı demografik yapılara ayırdığınızda verilerin ortaya çıkardığı şeydir.

Örneğin, 20 yaşın altındaki kadınların epidural geçirme olasılığı,%59’a kıyasla %35-64’ün üzerindedir. Irk da bir faktör gibi görünüyor, Hispanik olmayan beyaz kadınlar verilen epiduralların en yüksek yüzdesini bildirirken, onu siyahi kadınlar izliyor.

Bir başka şaşırtıcı faktör de, eğitim seviyesinin bir kadının epidural yaptırma kararında büyük bir rol oynadığı görülüyor. Doktora veya yüksek lisans derecesine sahip kadınların ilaçlı doğumu seçme olasılığı, liseyi hiç bitirmemiş olanlara göre iki kat daha fazladır.

Sonuçta, kararın çoğu kişisel seçimle ilgilidir. Epiduralin doğum sırasında etkili bir ağrı yönetimi yöntemi olduğu doğrudur. Ancak bazı riskleri ve yan etkileri vardır. En yaygın risklerden birkaçı durmuş doğum, artan müdahale riski (forseps, vakum veya sezaryen ile) ve fetal sıkıntıdır.

Tipik olarak, epidural kullanıldığında anne veya bebek için ciddi bir komplikasyon görülmez.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.