Endometrioziste Stresli Süreç Ve Deneylerin Sonuçları

Pahalı Hastalık:

Endometriozis (çikolata kisti) birçok insana çok fazla zaman ve paraya mal oluyor ve onları da mutsuz ediyor. Aciz durum, milyonlarca kadını yılda 1,6 milyar dolar civarında etkiliyor. Hastalık, endometriyal doku rahim boşluğunun dışındaki yerlerde büyüdüğünde ve kendisini yumurtalıklara, fallop tüplerine ve hatta bağırsak sistemine yerleştirdiğinde ortaya çıkar. Sonuç şiddetli ve kronik ağrı, disparoni (ilişki sırasında ağrı) ve dismenoredir (ağrılı dönemler). Hastalıkla ilişkili kronik ağrı, kadınları üretken ve sağlıklı yaşam tarzlarından uzak tutar.

Endometriozis hastaları, ağrılı semptomlarının yaşamlarının her alanında, örneğin aileleri ve kişisel ilişkileri üzerindeki etkisinden ve iş görevlerini yerine getirme becerilerinden kaynaklanan yüksek düzeyde stres bildirmektedir. Ağrılı ilişki, aksi takdirde sağlıklı cinsel ilişkiler olacak şeyler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Ortaya çıkan uyumsuzluk daha da fazla strese yol açar.

Stres yönetimi kurslarının endometriozisli kadınlara rahatsızlıklarından kaynaklanan stresle nasıl başa çıkacaklarını öğretmede yardımcı olduğu görülmektedir. Henüz bilinmeyen şey, stresin endometriozis için bir risk faktörü olup olmadığı veya hastalığın etkilerini şiddetlendirip artırmayacağıdır.

Bu amaçla, stres ile endometriozis semptomları arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçlayan yeni bir çalışma devam etmektedir. Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar, stresin hastalığın ilerlemesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunun ilk kanıtıdır ve bunun bir bağışıklık sistemi tepkisine bağlı olduğu görülmektedir.

Araştırmadaki araştırmacılar, 7 dişi kobay fare endometriozis oluşturdu. Farelerin yarısı, 10 günlük bir süre boyunca strese neden olan yüzme denemelerine tabi tutuldu. Bu, hayvan deneklerin kontrolü dışında devam eden bir durumu temsil ediyordu. Bir kontrol grubuna endometriozis verildi, ancak yüzmedi ve ikinci bir kontrol grubu hastalığa sahip değildi veya yüzme testlerine girmedi.

Farelerde endometriozis başlatıldıktan iki ay sonra, araştırmacılar hayvanları kestiler ve onları endometriotik vezikül belirtileri ve ince bağırsak ve kolon gibi yakın organlarda hasar açısından inceledi. Bilim adamları ayrıca, iltihaplanma ile bağlantısı ile bilinen miyeloperoksidaz (MPO) olarak bilinen enzimi aradılar ve tahlil ettiler.

Stresli fare grubunun herhangi bir denek arasında en uzun veziküllere sahip olduğu görüldü. Hastalığı olan kontrol grubu daha kısa veziküllere sahipti ve sahte kontrol grubu hiç vezikül içermiyordu. Stresli grup ayrıca bağırsakta daha fazla hasara ve bağırsakların bu kısmında iltihaplanma belirtilerine sahipti ve stresin iltihaplanma sürecini başlattığını kanıtladı.

Bu çalışmanın sonuçlarının daha fazla endometriozisli kadının yaşam kalitelerini iyileştirmek ve hastalıklarının ilerlemesini durdurmak için stres yönetimi kursları almasına yol açacağı umulmaktadır.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir