Endometriozis İçin Laparoskopik Cerrahi Hakkında Bilgiler

Laparoskopik endometriozis ameliyatı nedir?

Endometriozisiniz olduğunda, normalde rahminizin içini kaplayan doku, yumurtalıklarınızda, fallop tüplerinizde veya rahminizin dışında olması gerektiği gibi, olmaması gereken yerlerde büyür.

Laparoskopi adı verilen küçük bir ameliyat, iç üreme organlarınıza bakarak ve bazen test etmek için bir doku örneği toplayarak endometriozisi teşhis edebilir. Laparoskopik ameliyatı olan çoğu kişi genel anestezi alır ve bu da işlem sırasında sizi uykuda tutar. Bazen sadece lokal anesteziye ihtiyaç duyarsınız (uyanık olduğunuzda ancak vücudunuzun belirli kısımları uyuştuğunda hiçbir şey hissedemezsiniz).

Laparoskopik ameliyat sırasında doktor karnınızda küçük bir kesi yaparak ışıklı ve kameralı ince bir tüp olan laparoskopu yerleştirir. Laparoskoptaki kamera organlarınızı ekranda gösterir. Karnınızı şişirmek için gaz kullanırlar, böylece doktor vücudunuzun içini daha net görebilir.

Doktor, diğer cerrahi aletleri kullanmak için daha küçük kesikler yapabilir. Ayrıca vajinanıza ve rahim ağzınıza, doktorunuzun onları görmesine yardımcı olmak için organlarınızı hareket ettiren bir alet koyabilirler. Doktor, rahminizin dışında büyüyen endometriyal doku arar. Test prosedürü sırasında az miktarda doku da çıkarabilirler (buna biyopsi denir).

Ameliyattan sonra uykulu hissedeceksiniz ve anesteziden mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz, ancak eve dönmenize yardımcı olacak birine ihtiyacınız olacak. Daha sonra birkaç gün yorgun ve ağrılı olabilirsiniz – karnınızdaki kesiklerin çevresinde, işlem sırasında bir solunum tüpü taktıkları boğazınızda veya omuzlarınızda veya kullandıkları gaz nedeniyle sırtınızda ağrı olabilir. Ağrı ve mide bulantısı birkaç gün içinde geçmezse veya daha da kötüye giderse doktorunuzu arayın.

Birkaç gün boyunca yorucu aktivitelerden veya egzersizden kaçınmanız gerekebilir. Ancak çoğu zaman ameliyattan 1-2 gün sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Doktorunuz daha sonra kendinize nasıl bakacağınızı size bildirecektir.

Endometriozis olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuz veya hemşirenizden randevu alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir