Endometriozis (Çikolata Kisti) Tedavisi Nedir? Nasıl Önlenir?

Endometriozis için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, rahatsızlığın neden olduğu semptom ve problemler için tedaviler vardır.

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

1. İlaçlar

Gebe kalmaya çalışmıyorsanız, doktorunuz tarafından hormonal doğum kontrolü önerilebilir:

Sürekli döngü (döneminiz olmayacak) veya genişletilmiş döngü (yılda birkaç döneminiz olacak) doğum kontrolü. Bunlar kanamayı durduracak veya ağrıyı ortadan kaldıracak atış veya hap formlarında mevcuttur. Bu seçenek, hapları aldığınız sürece çalışır ve daha az ağrı veya semptomları olanlar için en iyi sonucu verir.

Bakınız: Endometriozis Nedir?

Rahim içi cihaz (RİA) sadece bir süre ağrıyı ve kanamayı hafifletmeye yardımcı olur.

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, doktorunuz vücudun yumurtlama, dönem döngüsü ve endometriozis doku büyümesi için gerekli hormonları uyarmasını önleyen bir GnRH agonisti önerecektir. Geçici menopoza yol açar ve endometriozis kontrolüne yardımcı olur.

Bakınız: Endometriozis Gebeliği Nasıl Etkiler?

2. Cerrahi

Bu şiddetli semptomlar için bir seçenektir veya doğurganlık problemleriniz varsa veya ilaçlar herhangi bir rahatlama sağlamazsa doktorunuz tercih edebilir.

Ameliyat, endometriozise yatkın bölgenin yerini ve yamaları çıkarmayı içerir. Ameliyat sonrası hamile kalmanıza yardımcı olmak için hormon tedavisine devam edilir.

Diğer tedaviler:

Burada tek başlarına veya yukarıda belirtilen tedavi seçenekleriyle kombinasyon halinde çalışabilecek diğer tedaviler vardır:

Reçetesiz satılan ilaçlar ağrı gibi hafif semptomlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Tamamlayıcı ve alternatif tıp terapileri / akupunktur, kayropraktik tedavi ve tiamin, omega-3 yağ asitleri veya magnezyum gibi takviyeler ve meyan kökü, zerdeçal, zencefil veya tarçın dalları gibi doğal ilaçlar.

Bakınız: Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis Nasıl Önlenebilir?

Endometriozisi önlemenin bir yolu yoktur. Sağlıklı kalmak sadece semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz, rahatlama teknikleri ve yeterli uyku, ağrıyı ve rahatsızlığı yönetmeye yardımcı olacaktır. Endometriozis sadece menopoz ile iyileşebilir.

Olumlu bir kayda göre, endometriozisli birkaç kadın sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir. Bu nedenle hamile kalmaya çalışıyorsanız, doktorunuzla bunun hakkında konuşun ve güvenli ve sağlıklı bir şekilde gebe kalmanın yollarını bulun.

Endometriozis ve hamilelik hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Bize yorum bölümüne yazın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir