En Geç Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınır?

Hamile Kalmak İçin İdeal Yaş Nedir?

Hamilelik hayatınızın en heyecanlı ve en değerli dönemlerinden biridir. Hamile kaldıktan sonra alacağınız sorumluluklar ömür boyu devam eder. Bu nedenle, hamilelik planlamadan önce anne olmak istediğinize %100 emin olmanız ve buna kendinizi gerçekten hazır hissetmeniz önemlidir.

Bugün, bir kadının hayatında birden fazla öncelikleri vardır. Kariyer ve doğru bir eş sahibi olmak her kadının hayalidir. Annelik ise, tüm bu önceliklerinizin önüne geçer. Annelik duygusunu tadan bayanlar bilirler ki, bu duygu çok özeldir ve artık önceliğiniz çocuğunuz olacaktır. Hayatınızı ona göre şekillendirmeye başlayacaksınız.

Özellikle gebelik yaşı, bir kadın için çok önemlidir. Erken ya da ileri yaşlarda gebe kalmanın bazı artıları veya eksileri olabilir. “Gebelik için ideal yaş nedir?” diye merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yurtdışında yapılan araştırmalar sonrasında, jinekolog ve uzmanlar hamile kalmak için en ideal yaşın 20 ile 35 yaş arası olduğu sonucuna varmışlardır. 20 ila 35 yaş arası gebe kalmanın avantajları şunlardır:

 • Uzmanlar, 35 yaşından sonra gebelik planlayan kadınlarda pre-eklampsi, düşük, ektopik gebelik gibi komplikasyonların olası olduğu görüşündedirler.
 • Ayrıca, 35 yaştan sonra yumurta kalitesi düşer ve doğurganlık olasılığı da azalır.
 • Eğer birden fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, ideal yaş 20’li yaşlardır. 20’li yaşlarda, 30 yaşından önce çoğul gebelik önerilmektedir.
 • Kariyer odaklı olan kadınlar ise, 30 yaşından sonra gebe kalma fikrini benimsemekteler.

Farklı Yaşlarda Gebelik:

Bayanlar, hangi yaşta gebe kalmaya karar vereceklerini planlarken; öncelikle kariyer istikrarı, aile yönlendirmesi, finansal durum, genel sağlık, doğurganlık dönemi, duygusal olgunluk gibi faktörleri göz önünde bulundurmalılar.

Hayatınızın önceliklerine göre sizin için ideal yaşta hamile kalmanıza karar vermenize yardımcı olacak bazı maddeler şöyledir:

 • 20 ila 24 yaş arası kadınlar için en verimli dönemdir. Ancak, bu yaş aralığındaki kadınlar hamilelik sorumluluğu duygusuna hazır olmayabilirler.
 • Eğer bir kadın sağlıklı yaşam tarzını korursa ve sağlıklı beslenirse, 25 ila 29 yaş arası gebelik için idealdir. Bu yaşlarda kadınlar bebek sorumluluğu ile başa çıkmak için duygusal olgunluğa sahip olurlar.
 • Kariyer odaklı kadınlar için en erken 30 yaş, gebe kalmak için idealdir.
 • 30 yaştan sonrası ve 40’lı yaşlarda gebe kalmak, bazı sağlık riskleri taşır. Gebelik diyabeti ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkların görülme olasılığı artar.
 • 35 yaş ve üzeri kadınlarda gebelikle birlikte alınan kilolar gestasyonel diyabet gibi endişe verici rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Doğurganlık, 20’li yaşlara kıyasla 30’lu yaşlarda daha düşük olur. Ancak, bir çocuğun finansal sorumluluğunu taşımak için en ideal 30’lu yaşlardır.
 • 40’lı yaşlarda doğurganlık en düşük seviyede olur. Kadınlar için bu yaşlarda kariyer ve hamileliği bir arada dengelemek zor olabilir.
 • Eğer 40’lı yaşlarda çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, fitness seviyenizi korumanız çok önemlidir. Bu yaşlarda hamile kalan bayanların ortak sorunlarından biri aşırı yorgunluk olmaktadır.

Gebelik, bir kadın için hayatının en önemli aşamalarından biridir. Umarız, gebe kalmak için en ideal yaşın hangisi olduğuna karar vermişsinizdir. Tabi, sağlık durumunuza göre gebe kalmayı planlamadan önce doktorunuza danışmanız da önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir