Emzirmenin Çocukların Beslenmesine ve Damak Zevkine Faydaları

Tıp camiası, emzirmenin bebeklere ve annelere faydası için giderek daha fazla yol buluyor. Çocukluğa kadar devam eden sağlıklı beslenme kalıpları geliştirmek, araştırmacıların incelediği en son faydadır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tıp dergisi Pediatrics’te bebekken anne sütüyle beslenen çocuklar için uzun vadeli beslenme ve sağlık yararlarını ortaya koyan bir çalışma yayınladı. 1.500 anne ve bebeğin takip çalışması, annelere şu anda altı yaşındaki çocuklarının sağlığı ve beslenmesi hakkında anket yaptı.

Araştırmacılar, bebeklik döneminde daha uzun süre anne sütüyle beslenen çocukların, daha kısa süre emziren veya hiç emzirmeyen çocuklara göre 6 yaşında daha sağlıklı beslendiğini buldu. Aslında, bu anne sütüyle beslenen bebeklerin altı yaşında aşağıdaki özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı:

  • Daha fazla su içmek
  • Daha fazla meyve ve sebze yemek
  • Meyve suyu ve soda gibi şekerle tatlandırılmış içecekleri daha az içmek.
  • Altı yaşında, bu çocukların kulak, boğaz ve sinüs enfeksiyonu olasılıkları diğer çocuklardan daha düşüktü.

İlk Gıdalar da Önemlidir.

Çalışma, emzirmenin faydalarını anlatmanın yanı sıra bebekler için sağlıklı ilk yiyecekleri seçmenin önemini de vurguluyor. Altı ila on üç aylık arasında daha sağlıklı yiyeceklere maruz kalan çocuklar, altı yaşında daha sağlıklı beslenmeye meyilliydi. Dahası, hayatlarının ilk yılında şekerli içecekler içen çocukların altı yaşında obez olma olasılığı daha yüksekti. Çalışma, tat tercihinin yaşamın erken dönemlerinde geliştiğine dair artan araştırmaları desteklemektedir.

Emzirmenin Faydaları

Çalışma ayrıca emziren obez anneler için kilo kaybı faydalarına da dikkat çekti. Çocukları altı yaşındayken, Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) emzirme tavsiyelerini izleyen obez anneler, hiç emzirmemiş obez kadınlara göre 18 kilo daha az vücut ağırlığına sahipti.

Emzirme Önerileri

Uzmanlar, bebeklerin yaşamlarının yaklaşık ilk altı ayı boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmelerini önerir. Altı aydan sonra bebekler emzirmeye devam ederken aynı zamanda katı yiyeceklerle de tanışmalıdır. Akademi, bebeklerin en az bir yıla kadar veya hem annenin hem de bebeğin istediği süre boyunca emzirilmesini önermektedir.

Emzirmek için destek gerekir ve zaman zaman zor olabilir, ancak çoğu kadın emzirmede başarılı olabilir. Aslında bir annenin bebeğini emzirememesinin çok az tıbbi nedeni vardır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir