Emzirme ve Mastit Nasıl Önlenir?

Emzirme sıkıntısı çekiyorsanız, bunun sebebi kanalların tıkalı olması olabilir. Tıkalı kanallar, emziren anneler arasında çok yaygındır, özellikle bebeğiniz emzirmeyi iyi yapmıyorsa veya yakın zamanda işe geri döndüğünüz için beslenmeyi azalttıysanız bu sorun ortaya çıkabilir.

Tıkalı süt kanalları olduğunda, süt göğsünüzün o kısmından akamaz ve tıkanmaya neden olur. Süt kanallarınızın herhangi bir yerinde veya meme ucunun kendisinde olabilir. Genellikle tıkalı kanalın etrafındaki alanın ağrılı, sıcak, kırmızı olduğunu ve muhtemelen sert bir yumru olacağını fark edeceksiniz. Ağrı, beslenmenin hemen öncesinde veya başında genellikle daha kötüdür.

Tıkalı süt kanalı, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, memede iltihaplanma olan mastite yol açabilir. Mastitiniz olduğunda, grip gibi hissedersiniz. Yaygın semptomlar yüksek ateş, vücut ağrıları ve titremedir. Göğsünüz tıkalı bir kanalla aynı hissedecektir, ancak ağrı daha yoğun olabilir.

Örneğin yurt dışında yapılan bir araştırmada, her 5 Amerikalı kadından 1’i emzirirken mastit olduğu belirtilmiştir.

Mastiti önlemenin en iyi yolu, tıkalı süt kanalı olabildiğince çabuk temizlemeye çalışmaktır ve bunu yapmanın basit bir yolu, sık sık emzirmektir. Etkilenen memeyi ne kadar çok boşaltırsanız, tıkanıklığı temizleme şansınız o kadar artar. Bol sıvı içmek, iyi beslenmek ve dinlenmek de çok önemlidir. Mastit hastalığına yakalanırsanız, istirahat etmeniz ve bu ev işlerinde yardım almanız gerekecek!

Tıkalı süt kanalını temizlemek için diğer bazı ipuçları:

  • Beslemeden hemen önce ve emzirme sırasında yumruya nazikçe masaj yapın.
  • Göğsünüze masaj yaparken ılık kompres kullanın veya sıcak duş alın.
  • Daha sık emzirin ve kalan sütü göğüs pompası ile boşaltın.
  • Ağrı için beslenmeler arasında soğuk kompres yapın.

Genellikle tıkalı süt kanalları ve mastitis herhangi bir antibiyotik tedavisi gerektirmez. Ancak semptomlar 24 saatlik bir süre içinde düzelmezse, hemen doğum uzmanınızla iletişime geçin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir