Emzirme Döneminde Vücudu Nemli Tutmak İçin İpuçları

Aşağıdaki önlemler ve uygulamalar emzirirken kendinizi sulu tutmanıza yardımcı olabilir:

 • Vücudunu dinle. Susadığınız takdirde su için. Emziren anneler normalden daha susuz hissedebilirler. Bu nedenle bir su şişesini hazır bulundurun. Bir seferde bir bardak su içemiyorsanız, gün boyunca birkaç sık yudum da alabilirsiniz.
 • Gün boyunca sade su içmek sıkıcı olabileceğinden suda çeşitlilik sağlayın. İçine taze limon veya limon suyu eklemeyi düşünebilir veya birkaç salatalık dilimi ve birkaç taze fesleğen yaprağı ekleyerek hazırlanan demlenmiş içecekleri de deneyebilirsiniz. Bu içecek salatalık ve fesleğen besinleri sağlarken sizi nemlendirir.
 • Gazlı içeceklerden kaçının. Bunun yerine, daha az şekerli taze ev yapımı içecekler için. Gazlı içecekler sizi daha susuz hale getirebilir ve vücudunuza gereksiz boş kaloriler sağlayabilir.
 • Potansiyel diüretik oldukları için çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin alımını sınırlayın. Diüretikler idrarla kaybedilen su miktarını arttırır. Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi dehidrasyon riskini bile artırabilir.
 • Taze meyve ve sebze tüketin. Portakal, çilek ve karpuz gibi meyvelerin yanı sıra marul, salatalık, lahana ve ıspanak gibi sebzeler eklemeyi deneyebilirsiniz.
 • Meyve sularının tüketimini günde bir ila iki bardaktan fazla yapmayın. Ayrıca, bu içeceklere şeker eklemekten kaçının. Bütün meyve ve sebzeleri meyve sularına tercih edin.
 • Yüksek su içeriği ve daha az yağ içeren besinler tüketin. Deneyebileceğiniz birkaç seçenek yoğurt, süzme peynir ve ricotta peyniridir.
 • Letdown refleksini inhibe etmesi ve vücudun su seviyelerini etkilemesi muhtemel olduğundan alkol alımından kaçının. Bebeğiniz üzerinde de olumsuz etkileri olabilir.
 • Su içmeyi unutma olasılığına karşı bir su içme programı veya su içmeyi hatırlatıcı uygulama kullanın. Bu uygulamalar size düzenli aralıklarla su içmenizi hatırlatabilir.
 • Düzenli aralıklarla su içmek, çorba gibi ilave sıvıları tüketmek ve çeşitli taze meyve ve sebzeler eklemek vücudunuzun sulu kalmasına yardımcı olur. Unutmayın, yeterli miktarda su içmek kendinizi nemli tutmak için gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Emzirirken Ne Kadar Su İçmeli?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Rehydration Therapy; Centers for Disease Control and Prevention
 2. Maternal Diet;Centers for Disease Control and Prevention
 3. Infancy; University of Hawaii

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir