Emzirme Döneminde Antibiyotiklerin Zararlı Etkileri Var Mı?

Anne emzirme döneminde tavsiye edilmeyen bir antibiyotik kullanırsa, bebek olumsuz sağlık etkilerine maruz kalabilir. Güvenli bir antibiyotiğin aşırı dozda alınması da bebekte aşağıdaki koşullara yol açabilir:

1. Modifiye bağırsak florası

Antibiyotikler sadece hastalığa neden olan bakterileri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ince bağırsaklarda bulunan doğal bakteri florasının oluşumunu ve yoğunluğunu da etkiler. Özellikle bebekler, sindirime yardımcı olan ‘iyi bakteri’ kolonilerinin az gelişmişlerdir. Anne sütü yoluyla antibiyotiğin yutulması, bağırsaktaki mevcut bakteri kolonilerine zarar verebilir ve gıda besin maddelerinin malabsorbsiyonuna neden olarak ishale neden olabilir.

2. Yenidoğan sepsisi

Sepsis, bağışıklık sisteminin bir patojene aşırı reaksiyon göstermesi ve sonuçta vücudun sağlıklı dokusuna zarar vermesi durumunda ortaya çıkar. Bebekler, yabancı patojeni tanımakta yeterli olmayan ve bir antibiyotiğin olumlu etkilerini artırabilecek zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bir antibiyotik, vücudun doğal bakteri faunasını genetik olarak değiştirebilir, bu da gelişmemiş bağışıklık sistemini karıştırabilir ve sepsise neden olan agresif bir reaksiyona yol açabilir.

Uyarı: Antibiyotik tüketiminiz nedeniyle bebeğinizde bir sorun belirtisi gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, hemen bir doktora götürün.

Ayrıca Bakınız: Emzirirken Antibiyotik Kullanılır Mı?

Doktorunuza Danışın:

Emziren bir anneyseniz, doktorunuzu aynı şey hakkında bilgilendirin. Böylece antibiyotik reçete ederken bunu dikkate alır. Bilgi sahibi olmanız gereken bazı noktalar şöyledir:

  • Emziren bir anne iseniz doktor reçeteyi yazmadan önce onu bilgilendirmeniz gereken ilk şey budur.
  • Başka bir ilaç kullanıyorsanız,  bir antibiyotik diğer ilaçlarla reaksiyona girebilir ve anne için zararsız olabilecek, ancak bebek için olmayan bileşikler oluşturabilir.
  • Bebeğinizin yaşı ve genel sağlığı hakkında bilgilendirmek önemlidir. Bebeğin yaşını ve varsa tıbbi durumunu paylaşmak şarttır.
  • İlaçlara alternatifler önerebilir. Sağlık sorununuz şiddetli değilse, doktorunuz onu tedavi etmek için bazı önlem adımları önerebilir. Bu şekilde antibiyotik tüketmekten kaçınabilirsiniz.
  • Antibiyotiklerin riskleri olduğundan, etkileri atlatmanın yollarını arayın.

Unutmayın: İlacın bebek için güvenli olup olmadığını bilmediğiniz için en hafif sağlık sorununda bile doktora danışmadan ilaç kullanmayın. Emzirme döneminde antibiyotikler hakkında paylaşmak istediğiniz bir şey var mı? Aşağıda yer alan yorum bölümünden görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.

Emzirme döneminde doktorunuz antibiyotik reçete etti mi? Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir