Emzirirken Zerdeçal Yenir Mi? Faydalı Mı?

Emzirirken Zerdeçal Kullanımı

“Altın baharat” veya “Hint safranı” olarak da bilinen zerdeçal, Güney Asya’nın yerlisi olan Curcuma longa bitkisinden elde edilir. Bitki, kurkumin en önemli olan curcuminoid adı verilen biyoaktif bileşikler bakımından zengindir.

Zerdeçalın sağlığa yararlı özellikleri, onu doğum sonrası iyileşme için popüler bir geleneksel tavsiye haline getirmiştir. Bununla birlikte, doğum sonrası iyileşme ve emzirme aynı zamanda olur. Peki, emzirirken zerdeçal kullanmak riskli mi?

Bu yazımızda emzirme döneminde zerdeçal yemenin güvenliği, kullanımları, yan etkileri ve daha fazlası hakkında size bilgi veriyoruz.

Emzirme Döneminde  Zerdeçal Tüketmek Güvenli Mi?

Emzirirken zerdeçal tüketilir mi? Evet, zerdeçal emzirme sırasında kullanılabilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, zerdeçalı bir gıda bileşeni olarak “genel olarak güvenli” (GRAS) olarak kabul eder.

Bazı kültürlerde zerdeçal, anne sütünü artıran bir bileşen olan bir galaktagog olarak kabul edilir. Bununla birlikte, zerdeçalın galaktagog olarak kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Emzirirken zerdeçalın güvenli alım sınırını önerecek veri de yoktur. Bu nedenle, zerdeçalı sadece gıdalarda aroma maddesi olarak tüketmek iyidir. Zerdeçal veya zerdeçal içeren bir takviyeyi galaktagog olarak tüketmek istiyorsanız, bir laktasyon uzmanına danışabilirsiniz.

Pek çok besin değeri gibi zerdeçal omega-3 yağ asidi, linolenik asit ve bazı biyoaktif bileşiklerin iyi bir kaynağı olarak kabul edilir. Tüm bu bileşenler zerdeçalın kontrol edilmeye değer bazı sağlık yararları sağlama potansiyeli verir.

Emzirirken Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın önerilen birkaç sağlığa yararı vardır. Ancak, bunların hepsi bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir. Aşağıda zerdeçalın bilimsel olarak desteklenen sağlık yararlarının bir listesi bulunmaktadır.

1. Bağışıklık: Kurkumin zerdeçalda bulunan sarı-turuncu biyoaktif bileşiktir. Bu madde uzun zamandır bağışıklığı artırmaya ve boğaz ağrısı gibi hafif enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan tıbbi özelliklerle ilişkilendirilmiştir. Curcumin’in gerçek potansiyeli şimdi modern tıp tarafından gerçekleştirildi. Çeşitli çalışmalar, kurkumin’in kronik hastalıkların ve hafif enfeksiyonların tedavisini destekleyebilecek immünomodülatör, anti-proliferatif ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Zerdeçal ayrıca bağışıklığı arttırmaya yardımcı olabilecek diğer değerli besinleri içerir.

2. Sindirim sağlığı: Çalışmalar, kurkumin’in çeşitli sindirim bozukluklarının tedavisinde faydalı olabilen farmakolojik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Doğum sonrası kadınların karşılaştığı yaygın sindirim sorunlarından bazıları kabızlık, şişkinlik ve mide reflüdür. Tüm bu sindirim endişeleri için, zerdeçal olası etkinliğini kanıtlamıştır. Aslında, bazı çalışmalar zerdeçal kullanımının anti-enflamatuar etkileri yoluyla GI sistemini potansiyel olarak koruyabildiğini bulmuştur.

3. Akıl sağlığı: Postpartum depresyon, zihinsel ve fiziksel faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Psikhoneuroimmunoloji (PNI) alanındaki araştırmalar, depresyonun iltihaplanma ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle PNI, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ürünlerin kullanılmasını önerir. Zerdeçal, ruh halinizi geliştirmede ve doğum sonrası depresyonla mücadelede yardımcı olabilecek güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Kurkumin beyindeki DHA’yı arttırır ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur.

4. Enflamasyon: Bazı kadınlar hamilelikten sonra eklem ve sırt ağrıları yaşarlar. Sebeplerden biri iltihaplanmadır ve en sık enflamatuar artrit olarak bilinir. Kurkumin, eklem ve sırt ağrılarından semptomatik rahatlama sağlayabilen güçlü bir anti-enflamatuar aktiviteye sahiptir.

5. Antioksidan etkiler: Curcumin, C vitamini ile karşılaştırılabilir ve E vitamininin aktivitesinden on kat daha fazla olan yüksek antioksidan aktivitesi ile karakterize edilir. Bileşiğin güçlü antioksidan profili, oksidatif hasarın etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. vücut üzerinde.

6. Kolesterol yönetimi: Fetusun büyümesi ve gelişmesi ve hormon üretimi için hayati önem taşıdığından, hamilelik sırasında kolesterol ve trigliserit seviyeleri artar. Bu lipit seviyeleri doğum sonrası azalır. Bununla birlikte, bazen kolesterol seviyeleri normale dönmez ve sağlık sorunlarına yol açar. Zerdeçal genellikle kolesterol seviyelerini düzenlemek için doğal bir ilaç olarak görülür. Bir araştırma çalışması, zerdeçal ekstraktının kolesterol ve trigliseritlerin sentezini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

7. Genel faydaları: Zerdeçaldaki kurkuminoidler antioksidan, analjezik, antienflamatuar, antiseptik, antikarsinojenik, kemopreventif, antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antiplatelet aktiviteye sahiptir. Böylece, düzenli bir diyetle günlük zerdeçal alımı uzun vadede yardımcı olabilir.

Zerdeçal beslenmenize sağlıklı bir ektir. Bununla birlikte, etkinliği ancak doğru seçilip saklandığında garanti edilebilir. Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında zerdeçal kullanıyorsanız, devam edebilirsiniz.

Beslenmenize zerdeçal eklemek güvenlidir, ancak bir gıda katkı maddesi olarak nromal miktarda aşırıya kaçmadan yiyin. Tıbbi özellikleri iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Kaynaklar:

  1. Inflammatory Arthritis and Pregnancy; Arthritis Foundation
  2. TURMERIC – Post-harvest Operations; FAO
  3. Turmeric.; National Center For Biotechnology Information
  4. Spices, turmeric, ground (172231); Food Data Central; USDA

Emzirirken zerdeçal tüketimi hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir