Emzirirken Uyku Gelmesi Ve Uyuya Kalmamak İçin Ne Yapmalı?

Bebeğimi Emzirirken Uyuyakalıyorum!

Doğumdan sonra, bebeğin düzenli bir uyku döngüsü ve gece vakti programı olmadığı için kadınlar birkaç hafta uyku yoksunluğu yaşayabilir. Bebeğin uyku düzenine uymak yorucu olabilir ve gece uygun uyku eksikliği bebeği emzirirken uykuya dalabileceğiniz anlamına gelebilir. Bu yazıda, emzirirken uykuya dalmanın nedenlerini, olası risklerini ve önlemenin yollarını anlatıyoruz.

Emzirirken Uykunun Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Emzirme sizi doğrudan uykuya yapmayabilir, ancak emzirme ile ilgili nedenler emziren bir annenin uykulu hissetmesine neden olabilir. Emzirilen bebeklerin annelerinin emzirme döneminde uykuya dalmalarının yaygın nedenleri aşağıdadır.

1. Yorgunluk

Yenidoğan bebekler genellikle her iki ila üç saatte bir veya 24 saatte 8-12 kez beslenirler. Program anne için sürekli uyku eksikliğine yol açar. Bebekler emzirme süresini uzatır. Bebekler aç olmasalar bile, uykuya daldıklarında ya da yorgun olduklarında ya da annenin dokunuşunu ve ilgisini isteseler bile konfor emzirmeye başvururlar.

2. Güvenli hissetmek

Anneler geceleri stresli ve bebeklerinin güvenliği konusunda endişeli hissedebilirler. Bebeğin karyoladan döneceği veya boğulacağı konusunda endişelenebilirler. Uyku eksikliği, bebeğin refahı ile ilgili endişe ve bebeği tutarken güvenlik duygusu emzirirken emziren bir annenin uykuya dalmasına neden olabilir.

3. Oda ayarı

Bebek genellikle sessiz ve sakin bir ortamda karanlık, iyi havalandırılmış bir odada beslenir. Annenin de rahat bir uyku yüzeyine veya sandalyeye oturması muhtemeldir. Bu tür oda ayarları, emzirmeyi rahatlatır ve sizi uyutur.

4. Oksitosin

Oksitosin, sütün memelerden akmasını sağlayan bir hormondur. Hormon ayrıca emziren annelerde sakin, rahat ve uykulu bir his uyandırır.

5. Prolaktin

Anne sütü üretimi için önemli bir hormondur. Anneyi rahatlatır, böylece uykusuzluğa yol açar.

Emzirirken Uyku Basması Riskleri

Bebeği emzirirken uykuya dalmanız tavsiye edilmez. Çünkü beslenme ile ilgili bebek ölümleri riski vardır. Aşağıdaki nedenlerden dolayı bebek için zararlı olabilir:

 • Bebeği tutarken uyuyorsanız bebek kollarınızdan düşebilir.
 • Bebek göğsünüze boğulabilir.
 • Bazı anneler yatakta yan yana yatarken bebeklerini beslerler. Nadir olsa da, anne yanlışlıkla bacaklarını veya kollarını bebeğin üzerine koyabilir.

Beslenme anneleri çeşitli nedenlerle uykusunu getirebilir. Ancak, emzirirken uyanık kalmanın bazı yolları vardır.

Emzirirken Uyumamak İçin Hatırlamanız Gerekenler

Bebeğinizi emzirirken uykuya dalma eğilimindeyseniz, aşağıdaki önlemler onu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Doğru duruş

Rahat bir yastık veya rahat bir sandalyeye oturun. Sizi daha uyuşturabileceği için rahat bir yüzeyden kaçının. Kenarlarına dayanmalı bir oturma yüzeyi seçin, böylece siz veya bebeğiniz uykuya dalmazsınız. Evinizdeki güvenli gece emzirme alanlarını belirleyin ve kullanın.

Alarm kurmak

Emzirmeye başlamadan önce, telefonunuzda veya çalar saatte alarm ayarlayın. Bebeğin rahatsız edilmesini önlemek için telefonun ses seviyesini ve titreşimini düşük tutun. Ayrıca, telefonu veya saati bebekten güvenli bir mesafede tutun.

Eşinizin yardımını isteyin

Uykuya daldığınızda eşinizden veya bir aile üyenizden sizi uyandırmasını isteyin. Etrafta biri varsa, huzurlu, rahat ve stressiz bir şekilde emzirebilirsiniz.

Çevreyi temiz tutun

Bebeği emzirirken bir fincan sıcak içecek, ilaç veya keskin nesneler gibi potansiyel tehlikeleri saklayın. Uykuya dalmanız durumunda kazaları önlemeye yardımcı olabilir ve bebek hala uyanıktır.

Emzirirken Uyumamak İçin Ne Yapmalı?

Sizi uykulu yapan faktörleri belirleyin ve bunlardan kaçınmaya çalışın. Burada emzirirken uykuya dalmayı önlemeye yardımcı olacak bazı ipuçları şöyledir:

 • Yeterince dinlenmeye çalışın. Bebek uyuduğunda uyuyun. Sürekli gece uykusu mümkün olmayabilir, bu nedenle bebeğinizin uyku alışkanlıklarıyla senkronize olarak gündüz uykuları almaya çalışın.
 • Biraz dinlenirken eşinize, arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden pompaladığınız anne sütünü bebeğe beslemek için yardım alın.
 • Sağlıklı bir şekilde beslenin. Enerji seviyenizi yükseltmeye ve yeterli süt tedarikini sürdürmeye yardımcı olacaktır.
 • Dikkatli olmak ve uykuya dalmamak için kitap okumak, müzik dinlemek, TV izlemek veya telefonunuzda oyun oynamak gibi bazı etkinliklerle meşgul olun.
 • Bebeğin beslenme ipuçlarını belirleyin ve zamanında besleyin. Bu huysuz olmasını önleyecektir.

Bebeğinizin beslenme ve uyku döngüsünü ayarlamayı deneyin. Bebekler annenin göğsüne sokulursa içgüdüsel olarak beslenmeye başlarlar. Bebeğinizi, midesi ve göğsü cildinizle temas edecek şekilde vücudunuza yatırın. Bu biyolojik bakım olarak bilinir. Bebek bu teknikle hafif uykuda bile beslenmeye zorlanacaktır. Bebek için rahatsız bir uyku döngüsünü önlemeye yardımcı olabilir. Sonunda annenin daha iyi bir uyku çekmesine izin verir.

Kronik tükenme yaşıyorsanız, yardım için bir emzirme danışmanıyla konuşun.

Tükenme ve bebek uyku ortamı emzirme döneminde sizi uykulu yapabilir. Sebepleri belirleyin ve uyku alışkanlıklarınızı bebeğinkine göre ayarlamaya çalışın. Dinlen ve bebek uyurken uyu. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım istemekten çekinmeyin.

Kaynaklar:

 1. How Often and How Much Should Your Baby Eat?; American Academy of Pediatrics
 2. Common worries and fears for parents; Healthdirect Australia
 3. My baby needs more milk; La Leche League

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir