Emzirirken Sütyen Seçimi ve Kullanımına Dair Bilgiler

Emzirirken sütyen takmak sütü keser mi? Emzirirken sütyen kullanmalı mı? Emzirirken sütyen takmak zararlı mı? Doğum sonrası sütyen tercihi nasıl yapılır? Emzirme sütyeni alırken nelere dikkat edilmeli? Yeni doğum yapan anneler sütyen kullanmalı mı?

Emziren Anneler İçin Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı?

Emzirme doğumdan sonra çok önemli bir aşamadır. Ancak bu aşama, annenin göğüslerinde, boyutta bir artış gibi bazı değişiklikler getirir. Yani mevcut sütyenleriniz artık rahat olmayabilir. Ayrıca, emzirmeyi kolaylaştıran ve bebeği başka yerde olsa bile olsa sorunsuz bir şekilde beslemenizi sağlayan bir sütyen giymek isteyebilirsiniz.

Bu yazıda, emzirme sırasında doğru sütyeni giymeniz, doğru sütyeni seçmeniz ve bu dönemde giyebileceğiniz sütyen türlerinden bahsediyoruz.

Emzirirken Balenli Sütyen Takmak Güvenli Mi?

Emzirirken genellikle balenli bir sütyen giymekten kaçınılması önerilir. Balenli bir sütyen süt kanallarının tıkanmasına ve bu sebeple süt akışının azalmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bazı emzirme sütyenleri esnek düşük mastar tel desteğine sahiptir. Göğüslerdeki değişikliklere uyacak şekilde formlarını ve şekillerini esnetir ve değiştirirler. Bu sütyenler tıkanmaya neden olmayabilir.

Bakınız: Emzirirken Sütyenle Uyunur Mu?

Emzirirken Normal Sütyen Kullanılır Mı?

Annenin normal bir sütyen, emzirme sütyeni veya sütyen giymemesi arasından seçim yapmaktır. Bununla birlikte, bir emzirme sütyeni daha rahattır.

Göğüsler hamileliğin ilk üç aylık döneminden itibaren değişmeye başlar. Hamilelik boyunca ve doğumdan sonra boyut olarak büyürler. Emzirme döneminde göğüsler oldukça hassastır ve bazen de ağrır.

Normal sütyen kumaşı, emzirme sırasında istenen konforu ve desteği sağlamak için yeterli olmayabilir. Ayrıca, normal sütyen daha az esnek olabilir ve ayrıca sert bir balen olabilir.

Emzirme sütyenlerinin çoğunda, ekstra süt sızıntısını emmek ve aynı zamanda optimal destek sağlamak için çoklu kumaş katmanları bulunur.

Emzirme Sütyeni Normal Sütyenlerden Farkları Nelerdir?

Emzirme sütyenleri emziren anneler için özel olarak tasarlanmıştır. Kumaş ve uyum, annenin rahatlığını göz önünde bulundurarak yapılır. Aşağıdakiler iyi bir emzirme sütyeninin bazı özellikleridir:

  • Hassas göğüslere nefes alabilirlik ve rahatlık sağlamak için kaliteli pamuklu kumaştan üretilmiştir.
  • Bebeğin memeye erişmesini kolaylaştıran bir tokaya sahiptir. Kayışlar hala yerinde kalır, böylece destek sağlar.
  • Klipsler genellikle bir elle serbest bırakılmak üzere tasarlanmıştır, böylece diğer el bebeği tutmak için serbesttir.
  • Sütyen, büyüyen meme boyutlarına göre ayarlamak için daha yumuşak ve esnek kalıplara sahiptir.
  • Daha iyi destek için daha geniş kayışlara sahiptir.
  • Emzirme yolculuğu boyunca göğüslerin boyutundaki artış veya azalmaya göre ayarlanacak daha fazla kancaları ve gözleri vardır.
  • Kancalar ve gözler, herhangi bir alerjiyi önlemek için iyi bir malzemeden yapılmıştır.
  • Daha dolgun göğüslere iyi destek sağlamak için birden fazla katmanları vardır.
  • İyi bir emzirme sütyeni, geleneksel bir sütyenden daha rahat ve konforludur.

Emzirme Sütyeni Kullanmaya Ne zaman Başlamalı?

Tamamen annenin tercihine bağlıdır. Genellikle, göğüsler doğum zamanına kadar üç kat büyür. Bu nedenle, bazı hamileler gebeliğin son birkaç haftasından itibaren sütyen giymeye başlar.

Hamileliğin son birkaç haftasında satın alınan hemşirelik sütyenleri emzirme döneminde hizmet vermeye devam edebilir.

Emzirme Döneminde Ne Tür Sütyen Giymelisiniz?

Emzirme döneminde emzirme sütyenleri her zaman tercih edilir. Ancak tüm anneler bunu tercih edemez. Aşağıda emzirme döneminde sütyen seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

Kanalları tıkayabileceği ve tahrişe veya enfeksiyona neden olabileceği için sıkı kayışlara, fincanlara veya kapaklara sahip sütyenlerden kaçının. Çıkarıldığında, sütyen göğsünüzde dikiş veya tasarım izlenimleri bırakırsa, muhtemelen sıkıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Farklı sütyen çeşitleri satın alın. Bazı sütyenler gün içinde daha iyi uyurken bazıları geceleri daha iyi hissedebilir. Konforunuza göre satın alın.

Sütyenleriniz sızan sütle ıslanabileceğinden birden fazla sütyen satın alın. Rahatsızlığı önlemek için ekstra sütyen bulundurun.

Kaynaklar:

  1. Choosing a maternity bra, Australian Breastfeeding Association

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir