Emzirirken Nelerden Kaçınmalı?

Emzirme için sütün üretimini ve kalitesini artırabilecek yiyecekler olduğu gibi, bu dönemde kaçınmanız gereken yiyecekler ve içecekler de vardır.

Bazı malzemeler bebeğiniz için kötü olabilir, bu yüzden kesinlikle onlardan uzak durmalısınız. Emziren bir anne olduğunuzda kaçınmanız gerekenler şunlardır:

Alkol

Alkol gerçekten eğlenceli ve cazip olabilir ve “sadece bir kadeh şarap içsem ne zararı olabilir?” Diye düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, alkol bebekler için iyi değildir. Bu nedenle, bir süre vazgeçmelisiniz.

Temel olarak, alkol sadece bebeğin süt alımını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda oksitosin salınımını da engelleyebilir. Kendinizi biraz şımartmanız gerektiğinden bebeğinizin acı çekmesini istemiyorsanız, alkol alımını olabildiğince sınırlayın.

Bir bardak alkol içerseniz, emzirmenin en az iki saat sonra gerçekleştiğinden emin olmalısınız. Bebeğinizi tekrar beslemeden önce alkolün etkilerinin ortadan kalktığından emin olmak önemlidir. Bu kuralı ihlal etmek, bebeğinizin bir miktar alkol konsantrasyonu ile süt içmesine neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Emzirirken Antibiyotik Almak Güvenli Midir?

Kafein

Kimse ara sıra kahve içemeyeceğini söylemiyor. Sonuçta, bir çocuğa bakmak çok kolay değildir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ancak, tıpkı alkol durumunda olduğu gibi, alımını olabildiğince sınırlamak en iyisidir.

Kahve dahil içtiğiniz her şeyin sütünüz üzerinde bir etkisi olacaktır. En az miktarda içseniz ve bebeğiniz çok fazla almasa bile, uyku düzenleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Mümkünse, içtiğiniz kahve ile bir sonraki emzirme arasında biraz zaman geçtiğinden emin olun.

Yapay Tatlandırıcılar

Yine, bu sütünüzün kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek başka bir şeydir. Yapay tatlandırıcıları tamamen ortadan kaldırmanız gerekmemekle birlikte, onları ılımlı bir şekilde tüketmek daha iyidir. Mümkünse, bal veya %100 saf akçaağaç şurubu kullanın, ancak yine de dikkatli olun.

Artık bir anne olduğunuza göre, bebeğinizin sağlığı ve büyümesi sizin için en önemli şeydir. Bu nedenle, anne sütü çocuğunuzun refahına katkıda bulunan ilk şey olduğundan, beslenme ile ilgilenmelisiniz.

Bu makalede belirtildiği gibi, tüm gıdalar emzirmek için iyi değildir, ancak bebeğinizin uygun bir büyümeye sahip olmasını sağlamak için vitamin ve besin seviyelerini artıran çok sayıda gıda da vardır. Umarız, şimdi emzirme için en iyi yiyeceklerin farkındasınız ve bunlara dayalı bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe ve çocuk gelişimine dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir