Emzirirken Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Emziren bir anne genellikle günde 750 ml’den fazla süt üretir. Kendi vücutlarını nemlendirmek için emziren annelerin yeterince su içmesi gerekir. Fakat anne adayları için emzirme döneminde ne kadar su “yeterli” olarak adlandırılabilir?

Bu yazımızda, emzirirken annelerin ne kadar su içmesi gerektiğini ve yeterince içmezseniz ne olacağını bulabilirsiniz.

Emzirirken Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, günlük alımın üzerinde ilave 700 ml su içilmesini önerir. Emzirme uzmanları susuz kalmamayı ve normalden biraz daha fazla içmeyi önerir.

Her kadın için ortalama su alımı farklı olduğu için bu tür öneriler kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıda basit öneriler yer almaktadır.

Emziren anneler kaç bardak su içmeli? Genel bir kural olarak, uzmanlar hamile olmayan veya emzirmeyen kadınlara günde 11.5 bardak içmelerini önerir. Ekstra hidrasyona ihtiyaç duyduğunuz için emzirme döneminde su alımınızı 11,5 bardaktan fazla tutun. Her emzirme seansından önce ve sonra ve ayrıca yemek sırasında bir bardak su tüketebilirsiniz.

Hidrasyon seviyenizi takip etmenin bir başka uygun yolu da idrarınızın rengidir. Vücudun nemli olması durumda, idrar renginiz soluk sarı olacaktır. Su alımının yetersiz olması durumunda ise idrarınız koyu sarı veya sarı renge dönüşebilir.

İkiz veya üçüz bebek emziren anneler gibi birden fazla emziren bebeği olan anneler için önerilen su alımının daha yüksek olması muhtemeldir. Almanız gereken doğru miktar su için doktorunuza veya emzirme danışmanınıza danışabilirsiniz.

Çok Su İçmek Anne Sütünü Artırır mı?

Genellikle artan su alımının anne sütü üretimini artırabileceğine inanılmaktadır. Ancak bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. İçme suyuyla anne sütü üretimini arttırmaktan ziyade vücudu sulu tutmaya odaklanmalısınız.

Nadiren de olsa, aşırı su tüketimi zararlı sağlık etkileri olabilecek su zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca, fazla su tüketimi sık idrara çıkmaya neden olabilir. Bu da memeleri etkileyerek süt üretiminde bir azalmaya neden olabilir.

Emzirirken Yeterli Su İçmezseniz Ne Olur?

Yeterli su içmemenin en belirgin yan etkisi dehidratasyondur. Bu vücudun susuz kalması demektir. Emzirme sırasında dehidrasyon birkaç nedenden dolayı olabilir. Ancak en önemlisi yetersiz az miktarda su alımıdır.

Dehidrasyon durumunda, aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi biri ortaya çıkabilir:.

 • Çatlamış dudaklar
 • Kuru ve kaşıntılı cilt
 • Baş dönmesi
 • Kas krampları
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Kuru ağız
 • Düşük konsantrasyon ve ruh hali değişimleri

Şiddetli dehidrasyonun hastaneye yatış ihtiyacı da dahil olmak üzere ciddi sağlık etkileri olabilir. Böyle bir durum anne sütü bileşimini ve üretimini değiştirebilir, ayrıca bebeğin sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Kaynaklar:

 1. Dehydration; Medline Plus; US National Library of Medicine
 2. How Much Water Do You Need; Eat Right; Academy of Nutrition And Dietetics
 3. Scientific Opinion on Dietary Reference Values for water; EFSA

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.