Emzirirken Muz Yemenin 8 Faydası

Emzirme, ekstra beslenme bakımı gerektiren önemli bir doğum sonrası evredir. Beslenme seçimlerinizin bebeğinizin genel sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bu nedenle, emzirirken düzenli beslenmenize bir muz eklemek sizin ve bebeğiniz için yararlı olabilir. Bununla birlikte, bazı yeni anneler bazı meyveleri kalori azaltmak için tüketmeyebilirler. Ama bu doğru olmayabilir.

Emziren anneler muz yiyebilir mi? Bu yazımızda, bebeğinizi emzirirken muz tüketmeyle ilgili tüm temel bilgileri sağlıyoruz ve emziren annelerin bu meyveyi yedikten sonra alabileceği sağlık yararlarını paylaşıyoruz.

Bebek Emzirirken Muz Yenir Mi?

Emzirirken muz yiyebilirsiniz. Çünkü düzenli tüketimi emziren anneler ve bebekleri için yararlı olabilir. Muz, önemli miktarda mikro besin ve fenolik, karotenoid, biyojenik amin ve fitosterol gibi biyoaktif bileşiklere sahip besleyici bir meyvedir. Bu bileşikler hem anne hem de bebek için iyidir.

Emziren Annelere ve Bebeğe Muzun Faydaları

Dengeli bir beslenme programının parçası olarak düzenli muz tüketimi anne ve bebeğe aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

Enerji ihtiyaçlarını karşılar: Emzirme, bebeğin doğumundan sonraki ilk altı ay için 640Kcal/gün ek tüketim gerektirir. Muz, bu artan enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilir. Bir orta boy muz yaklaşık 109Kcal  sağlar. Bu yüzden bir muz alın ve öğlen yemeği olarak yiyin veya kahvaltı püresine ekleyin.

Besin maddeleri sağlar: Muz, az miktarda iyi miktarda potasyum, B6 vitamini, bakır, manganez ve lif içeren, besin açısından yoğun bir meyvedir. Tüm bu besinler, emziren bir anne için sağlığın korunmasına ve doğum sonrası iyileşmenin hızlandırılmasına yardımcı olduğundan hayati önem taşır.

Kilo vermeyi destekler: Muz, midede daha uzun süre kalan ve böylece mide boşalmasını geciktiren dirençli nişasta içerir. Bu, gıda alımını düzenleyerek açlığın kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda aşırı yemeğin önlenmesine de yardımcı olur.

Sindirim sağlığını destekler: Olgun muz, diyete hacim ekleyen ve normal bağırsak aktivitesini geri kazanmaya yardımcı olan sindirilemeyen lif içerir.

Bağırsak mikroflorası içerir: Olgun bir muz, prebiyotik özelliklere sahip yüksek miktarlarda FODMAP’a (Fermente Edilebilir Oligo, Di, Mono-sakaritler ve Polioller) sahiptir. Prebiyotikler kolondaki probiyotik düzeylerin gelişmesine yardımcı olur, böylece besinlerin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur.

Mide ekşimesi ve hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olur: Araştırmalar, muzların artan asitliği nötralize edebileceğini, sindirimi güçlendirebileceğini ve hazımsızlıkla savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bağışıklığı destekler: C ve B6 vitaminleri ve muzdaki fenoller ve fitosteroller gibi biyoaktif bileşikler, antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Depresyonla mücadeleye yardımcı olur: Muz, doğumdan sonra depresyonla mücadelede yardımcı olabilecek triptofan adı verilen bir amino asit içerir. Vücut, depresyonla savaşmaya yardımcı olan ve size iyi hissettiren bir duygu vererek ruh halinizi iyileştiren, iyi hissettiren bir hormon olan serotonin yapmak için triptofan kullanır.

Sadece bebeğinize anne sütü hazırlamak için değil, aynı zamanda vücudunuzu iyileştirmek için besleyici gıdalara ihtiyaç vardır. Emzirme döneminde günlük beslenmenize muz eklemek iyi bir adımdır. Bebeğinize fayda sağlarken sağlıklı kalmanıza da yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

  1. Bananas; Harvard T.H Chan
  2. 5 Top Foods to Stave Off Acid Reflux Symptoms; AARP
  3. Banana, white, ripe (guineo blanco maduro); Food Data Central

Bebeğinizi emzirirken muz yediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir