Emzirirken Memede Karıncalanma Neden Olur? Normal Mi?

Emziren annelerin göğüslerinde iğne batması hissi gibi karıncalanma sık görülür.Vücudunuz doğumdan önce bile göğüsleri emzirmeye hazırlar. Anne sütü, bebeğiniz için hayatlarının ilk altı ayında tek yiyecek olacaktır. Bu nedenle, süt kanalları ve beyin hormonları süt üretmek için 24 saat çalışır. Bu nedenle, göğüslerde karıncalanma olması gibi birkaç bedensel değişiklik yaşayabilirsiniz.

Göğüslerde karıncalanma normal mi? Bu yazımızda emzirme döneminde memelerde karıncalanmanın nedenlerini ve bununla nasıl başa çıkılacağını anlatıyoruz.

Emzirirken Göğüslerde Karıncalanma Sebepleri

Emzirirken memelerde karıncalanma hissi olması, süt salma olarak da adlandırılan süt ejeksiyon refleksinden kaynaklanır. Bu duygu “iğne batması” gibi hissedilebilir ve sütün serbest bırakıldığının ilk işaretlerinden biridir. Süt boşaltma sırasında göğüsler de ılık veya soğuk hissedebilir.

Süt ejeksiyon refleksi (Let-down refleks), hipofiz bezi prolaktin ve oksitosin olmak üzere iki hormon salgıladığında ortaya çıkar. Prolaktin anne sütü üretimini uyarırken, oksitosin süt kanallarının büzülmesine ve sütün salınmasına neden olur. Sütün kanallara atılmasına süt boşaltma denir.

Sütün serbest bırakılması sırasında meme dokusundaki bazı fizyolojik değişiklikler, göğüsler içinde karıncalanmaya neden olabilir.

Emzirirken Göğüslerin Karıncalanması Normal Mi?

Evet. Emziren annelerin çoğunda süt salgı nedeniyle karıncalanma görülür. Bununla birlikte, karıncalanma başka nedenlerle de olabilir.

Emzirirken Memede Karıncalanmanın Diğer Nedenleri Nelerdir?

Mastitis veya pamukçuk gibi bir enfeksiyon gibi diğer faktörler, yanma hissi ve göğüslerde ağrı ile birlikte karıncalanmaya neden olabilir. Karıncalanma genellikle Paget’in meme hastalığı olarak adlandırılan nadir bir meme kanseri formunun doğrudan bir belirtisidir. Paget hastalığı, meme ucunun kızarması ve areola yoğun kaşıntı gibi diğer semptomlara neden olur.

Karıncalanmanın diğer nedenleri genellikle sabit döngülerde süt serbest bırakma refleksi meydana gelirken kalıcıdır. Ayrıca, süt salgılanmasına bağlı karıncalanmanın, altta yatan bir sağlık sorununun neden olduğu karıncalanmaya kıyasla daha az rahatsız olma olasılığı daha düşüktür. Ancak bazı durumlarda bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Göğüslerde Karıncalanma Varsa  Zaman Bir Doktor Gitmeli?

Bebeğinizi emzirirken karıncalanma ile birlikte aşağıdaki belirtilere sahipseniz bir doktora görün:

  • Yanma hissi
  • Meme ucundaki şekil değişikliği
  • Meme ucunun kızarması; areola üzerinde veya çevresinde egzama benzeri bir döküntü gelişimi
  • Memede yumru veya memelerin çukurluğu
  • Meme başında akıntı; meme ucundan sızan süt içermeyen bir sıvı
  • Göğüslerde ağrı

Ayrıca, memelerde karıncalanma hissi nedeniyle emziremediğinizde bir doktora görünmelisiniz. Daha sık olmamakla birlikte, emzirme döneminde karıncalanma, başka bir sorun yerine süt ejeksiyon refleksinin bir işaretidir. Süt boşaltma nedeniyle düzenli karıncalanma evde oldukça yönetilebilir.

Evde Göğüslerin Karıncalanması Nasıl Önlenir?

Birkaç basit ev ilacı, göğüslerin karıncalanmasıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir:

Ilık kompres yapın: Temiz bir havluyu ılık suya batırın ve etkilenen memenin üzerine beş dakika yerleştirin. Sıcak kompreslerin meme dokusu üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Tıp uzmanları, meme büyümesini kolaylaştırmak için sıklıkla sıcak kompresleri ve sıcak duşları önermektedir. Sıcak bir kompres böylece iğne batması hissini de hafifletebilir.

Göğüslerinize masaj yapın: Göğüslere, memenin üstünden meme ucuna kadar düz, nazik hareketlerle masaj yapın. Ayrıca memenin kendisi üzerinde yavaş, nazik masaj yapabilirsiniz. Masaj, kanallardan sütün serbest akışını teşvik eder ve karıncalanmadan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Bebeği programa göre besleyin: Bazen, yapmanız gereken tek şey bebeğinizi programa göre beslemektir. Yenidoğanlar günün saatine bakılmaksızın her zaman talep üzerine beslenirler. Ortalama olarak, yeni doğmuş bir bebek 24 saat içinde 8-12 kez iki kereortalama üç saatlik bir boşlukla beslenir.

Kademeli olarak bir rutin oluşturmaya çalışın. Sabit bir programa sahip olduğunuzda işler daha rahat hale gelir. Anne sütü üretiminiz ve az olması bebeğin beslenme düzeniyle aynı hizadadır ve bu nedenle bunun neden olduğu rahatsızlığı azaltır.

Göğüslerin karıncalanması nadiren bir rahatsızlık kaynağı veya bir problemin göstergesidir. Emzirme konusunda daha fazla deneyim kazandıkça bir sorun olmaktan çıkacaktır. Ancak normal olmadığından şüpheleniyorsanız ve emzirmeye engel oluyorsa, derhal doktorunuza gidin.

Kaynaklar:

  1. Breastfeeding; University of Chicago
  2. Breastfeeding; U.S. Department of Agriculture
  3. How Often to Breastfeed; Sutter Health Network

Emzirirken karıncalanma yaşadınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi diğer okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir